NATO zirvesinde S-400 baskısı: Muhteşem müttefik!

ABD’nin NATO Büyükelçisi Hutchison, S-400 üzerinden Türkiye’nin “sorun teşkil eden eylemleri” olduğunu ileri sürerek, “Türkiye’den geçmişte olduğu gibi muhteşem bir müttefik olmasını istiyoruz” dedi.

NATO zirvesinde S-400 baskısı: Muhteşem müttefik!

NATO dışişleri bakanlarının iki gün sürecek toplantısı dün başladı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da video konferans aracılığıyla katılıyor. Fransa’nın Türkiye’nin NATO içindeki varlığının sorgulanmasını gündeme getirmeyi planladığı belirtiliyor. 

ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison ise Türkiye’nin ittifakın birliği için “sorun teşkil eden eylemleri” olduğunu savunarak Ankara’nın S-400 kararından geri adım atmasını beklediklerini söyledi.

‘MUHTEŞEM MÜTTEFİK’!

Hutchison, “Türkiye’den bir kez daha, geçmişte olduğu gibi muhteşem bir müttefik olmasını istiyoruz” dedi. Zirve öncesi online bir basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “İttifakın henüz tarihi kesinleşmeyen, ancak 2021 başında yapılacak zirve toplantısına, özellikle ABD ordusunun Afganistan’dan çekilmesi başta olmak üzere, pek çok önemli konuyu tartışmak için, ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ı davet ettiğini” söyledi.

YUNANİSTAN’A F-35 İDDİASI

Öte yandan Türkiye’ye F-35 savaş uçağını vermeyen ABD'nin Yunanistan’a yeşil ışık yaktığı öne sürüldü. Yunan basını üç kullanılmış F-35 savaş uçağı gönderileceğini iddia etti.