NATO’dan Türkiye-Fransa krizine inceleme

Fransa'nın, Türk donanmasının NATO görevini gerçekleştiren Fransız gemisini 'taciz' ettiği iddialarının ardından yeni bir gelişme yaşandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fransa'nın, Türkiye'nin Akdeniz'de 'saldırgan' eylemlerde bulunduğu iddiasıyla yaptığı başvurusu üzerine, NATO askeri otoritelerinin olayla ilgili inceleme başlattığını açıkladı.

NATO’dan Türkiye-Fransa krizine inceleme

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, video konferans yoluyla iki gündür gerçekleşen savunma bakanları toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

“Türk donanmasının NATO misyonu yürüten bir Fransız gemisini taciz ettiği” iddiasının sorulması üzerine Stoltenberg, konunun bazı müttefikler tarafından toplantıda gündeme getirildiğini kaydetti.

Stoltenberg, Stoltenberg, “Sanırım, bu konuda bir karar almanın en iyi yolu, olayın nasıl olduğunu gerçekten açıklığa kavuşturmak. NATO askeri yetkilileri, bahsi geçen olayın detaylarını netleştirmek için inceleme yürütüyor. Şu anda izlenmesi gereken en mantıklı yol bu.” dedi.

NATO‘nun Birleşmiş Milletlerin (BM) silah ambargosu kararlarına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Stoltenberg, İttifakın BM kararlarının uygulanmasını desteklediğini kaydetti.

FRANSA SAVUNMA BAKANLIĞI SORUŞTURMA İSTEDİ

Amerika’nın Sesi’nde yer alan bilgiye göre, NATO toplantısında söz alan Savunma Bakanı Florence Parly, Türkiye’nin bu davranışını kınadıklarını ve bir soruşturma açılması için 8 NATO ülkesinin desteğini de aldıklarını ifade etti.

Fransa Savunma Bakanlığı 17 Haziran Çarşamba günü, Akdeniz’de bir NATO misyonuna katılan Courbet adlı Fransız fırkateyninin Türk donanması tarafından ‘taciz’ edildiğini öne sürmüş, NATO’dan konuyla iilgili harekete geçmesini istemişti.

Fransız Bakanlık yetkilisi, yaşanan olayın ayrıntılarıyla ilgili, “Türk savaş gemileri, Türk kargo gemisini aramak isteyen Fransız Savaş gemisine 3 kez radarda hedefleme yaptı. Türk savaş gemilerinin, Füze saldırısı yapacağı düşünüldü. Fransız gemileri geri çekildi” ifadelerini kullanmıştı.

TÜRK YETKİLİLER: İDDİA GERÇEK DIŞI

Söz konusu iddialara ilişkin konuşan üst düzey bir Türk askeri yetkili, bu iddianın tamamen gerçek dışı olduğunu belirtmişti.

Türk askeri yetkili, taciz edildiği iddia edilen Fransız harp gemisine olay öncesinde Türk gemisi tarafından yakıt ikmali yapıldığının göz önünde bulundurulması halinde, iddiaların ne kadar yersiz olduğunun açık bir şekilde görüldüğünü kaydetmişti.