NATO’ya taşınan Fransız gemisi krizine Ankara’dan yanıt

Fransa Akdeniz'deki gemisinin Türk donanmasının tacizine uğradığını iddia ederek NATO'ya şikayette bulunmuştu. Bakan Hulusi Akar, 'kayıtlarımıza göre iddia tamamen gerçek dışı' dedi.

NATO’ya taşınan Fransız gemisi krizine Ankara’dan yanıt

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Akdeniz’de Türk donanmasının NATO görevindeki bir Fransız gemisini taciz ettiği iddialarıyla ilgili, “Bilgi, belge, gemimiz ve karargahlarımızdaki tüm kayıtlar dikkate alındığında söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğu görülmektedir. Bilakis başlangıçtan itibaren dostane, yapıcı, iş birliğine açık, destekleyici bir tutum içinde olan Türk Deniz Kuvvetleri unsurları, söz konusu gemiye Fransızların talepleri üzerine yakıt ikmali dahi sağlamıştır. Konuya dair hazırlanan ve Türkiye’nin haklılığını kanıtlayan bilgi ve belgeler müttefikler ve NATO karargahındaki sivil ve askeri yetkililerle paylaşıldı” dedi.

Fransa, Akdeniz’de tansiyonu artıracak adımlarına yenisi eklenmiş ve Türk donanmasının, NATO görevini gerçekleştiren Fransız gemisini ‘taciz’ ettiği iddiasında bulunmuştu. Uluslararası haber ajanslarına konuşan Fransız bakanlık yetkilisi, “Türkiye’nin hareketleri karşısında NATO kafasını kuma gömemez” ifadelerini kullanmıştı.

Fransa ipleri neden geriyor? Cem Gürdeniz açıkladı

Bir Fransız Bakanlık yetkilisi de, yaşanan olayın ayrıntılarıyla ilgili AFP’ye yaptığı açıklamada “Türk savaş gemileri, Türk kargo gemisini aramak isteyen Fransız Savaş gemisine 3 kez radarda hedefleme yaptı. Türk savaş gemilerinin, Füze saldırısı yapacağı düşünüldü. Fransız gemileri geri çekildi” ifadelerini kullanmıştı.

Türk askeri yetkililer ise dün DHA’ya yaptıkları açıklamada, Fransa’nın iddialarını yalanlayarak“Fransız harp gemisinin seyir emniyetini tehlikeye atacak, NATO usullerini ve denizde emniyet kurallarını ihlal edecek şekilde yüksek süratli ve tehlikeli manevra yapmış olmasından söz edilmemesi de manidardır. Fransız gemisi bu yakın ve tehlikeli manevrayı yaparken, ilave seyir güvenliği için Türk harp gemisi tarafından atış kontrol radarı üzerindeki kamera ile gözetlenmiş, ancak hiçbir surette radar ile izleme yapılmamıştır” açıklamasında bulundu.