NATO’yla papazız ama! İzmir’deki bu toplantı nedir?

16 ülkenin NATO Kara Kuvvetleri komutanları sessiz sedasız İzmir’de iki gün süren bir toplantı yaptı. Toplantının ev sahipliğini de NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapıyor.

NATO’yla papazız ama! İzmir’deki bu toplantı nedir?

16 ülkenin NATO Kara Kuvvetleri Komutanları İzmir’de bir araya geldi.

Milli Gazete’den Gökçen Göksal’ın yazdığına göre, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG/PYD’ye yönelik başarıyla yaptığı askeri harekâtta NATO’dan istediği desteği bulamayan Türkiye’nin, Brüksel’in Baltık ve Polonya için hazırladığı savunma planından çekildiği yönündeki iddialar gündemdeki yerini korurken NATO Kara Kuvvetleri komutanları İzmir’de bir araya geldi. Toplantının ev sahipliğini NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı yaptı. Toplantıya 16 ülke katıldı.

LANDCOM Komutanı Amerikalı General J.T.Thomson başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda çeşitli ülkelerden katılımcılar söz aldılar. Özellikle ortak çalışma kültürünün geliştirilmesinin üzerinde durulduğu toplantıda, işbirliğinin önemine vurgu yapıldı. Katılımcılar, farklı ülkelerde yaşadıkları deneyimleri de paylaştılar.

Toplantıya Gürcistan, Finlandiya, Ürdün, Fas, Ukrayna, Moğolistan, İsviçre, Azerbaycan, İrlanda, Bosna Hersek, İsveç, Avustralya, Güney Kore, Japonya ve Yeni Zelanda Kara Kuvvetleri komutanları katıldı. Toplantının en ilgi çeken ülkesi Sırbistan oldu. Rusya’ya yakınlığı ve NATO karşıtlığıyla bilinen Sırbistan’ın NATO’ya ilişkin bir toplantıya katılması dikkate değer duruyor. Sırbistan halen NATO üyesi değil.

PARTNER ÜLKELER!

Toplantı “1. Partner Ülkeler Komutanları” sloganıyla 25-26 Kasım tarihlerinde ilk kez gerçekleştirildi. İlerleyen zamanlarda ikincisinin de gerçekleştirileceği muhtemel. Sırbistan’ın NATO üyesi olmamakla birlikte bu toplantıya katılması partner ülke tanımlamasını izah ediyor. “Birlikte çalışabilirlik” adı altında askeri anlamda işbirliğini artırmak için düzenlenen toplantıya katılımın her anlamda yüksek olduğu belirtiliyor.

DETAYLAR

Londra’da 3-4 Aralık’ta düzenlenecek NATO Zirvesi öncesinde temsilciler, bir Rus saldırısı karşısında Polonya, Litvanya, Latviya ve Estonya’nın savunulması amacıyla hazırlanan askeri plana 29 üye ülkeden resmi destek almaya çalışıyor. Türkiye ise NATO’nun YPG’yi terör örgütü olarak tanımasını ve örgütle mücadelesine daha fazla siyasi destek verilmesini talep ediyor.

Türkiye’nin savunma planının bildiriye dönmemesi durumunda, diğer bildirinin de (Baltık ülkeleri ve Polonya planı) yayımlanmasına Türkiye’nin izin vermeyeceği iddia ediliyor. Tam da bu süreçte yapılan toplantı dikkat çekti.