Navtex nedir? Navtex ilanı ne demek?

Navtex nedir? Doğu Akdeniz'deki gerginlik ile birlikte sıkça duyar olduğumuz Navtex nedir? Navtex ilan etmek ne demek?

Navtex nedir? Navtex ilanı ne demek?
Navtex nedir

Navtex ilanı nedir? Navtex ilanı, Navtex cihazı üzerinden yapılan bildirimleri belirtir. Öte yandan, NAVTEX (Navigational Telex), gemilere olası tehlike, emniyet ve hava raporları ve uyarılarını veren denizcilikte kullanılan bir haberleşme sistemidir.

Navtex ya da navteks, Uluslararası Denizcilik Organizasyonu'nun (IMO) ve Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemi'nin (GMDSS) bir parçasıdır.

Navtex, orta dalga boyu frekansından yayın yapar. Yaklaşık 400 deniz mili (740 km) uzaklığa kadar sinyal gönderebilmektedir. Bunun yanı sıra GMDSS biriminin ( Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemini ) 'in de bir parçasıdır. Navtex, 4 saatte bir yayın yapar. 10 dakikadan fazla yayın yapılamaz.
 
Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Navtex yazılı haberleşme sistemi


İngilizce "NAVigational TEleX" kelimelerinden kısaltılan NAVTEX, gemilerin seferleriyle birlikte denizcilere meteorolojik tahminlerin iletilmesi ve gerektiğinde uyarıların yapılması amacıyla geliştirilen uluslararası haberleşme sistemi.


NAVTEX, Uluslararası Denizcilik Organizasyonu'nun (IMO) ve Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemi'nin (GMDSS) haberleşme sistemi olarak kullanılmaktadır.


Navtex ile seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor, tehlikelere ya da risk oluşturabilecek durumlara karşı uyarılıyor.


Çeşitli kazalar, arama kurtarmaçalışmaları gibi özel durumlar ile ilgili de mesaj veriliyor.
Ülkelerin Deniz Kuvvetleri de petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri, tatbikat ve çeşitli etkinlikler için belli bir bölgeye girilmemesi uyarısını yapmak için navtex yayınlıyorlar. 


Denizde yaklaşık 370 km (200 deniz mili) açıklıktaki gemiler arasında düşük maliyetli, ve kolay bir iletişim sağlamak için geliştirilen NAVTEX, 1 Ağustos 1993 tarihinde imzalanan SOLAS Konvansiyonu ile bazı gemi sınıfları için mecburi hale geldi.
NAVTEX mesajları İngilizce olarak, birçok bölgede ayrıca yerel dille yayımlanıyor. Navtex ile 400 deniz mili uzaklığa kadar mesaj göndermek mümkün.


Türkiye'de İstanbul, Samsun, İzmir ve Antalya'da toplam dört NAVTEX istasyonu vardır.
Bu istasyonlar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından yönetiliyor.