Ne 65 yaş dinlediler ne fiziksel mesafe… Memleketten korona manzaraları

Bugün banka ve PTT şubelerindeki kuyruklarda ne 65 yaş kuralı ne de sosyal mesafeye uyuldu. 59 yaşında olduğunu söyleyen kişi 82 yaşında çıktı. Hemen tüm illerde benzer görüntüler vardı.

Ne 65 yaş dinlediler ne fiziksel mesafe… Memleketten korona manzaraları

İstanbul Avcılar ve Esenyurt’ta bazı vatandaşların koronavirüs kapsamında alınan tedbirlere uymadığı görüldü. Esenyurt’ta bankaya giden vatandaşların sosyal mesafe ve 1 metre kuralına uymadığı, 65 yaşından büyük vatandaşlarında sırada beklemesi dikkat çekti. Banka kapısına asılan “65 yaş üstü müşterilerimize yasa gereği işlem yapmayacağız” uyarısı bulunmasına rağmen sırada beklemeye devam etti. 59 yaşında olduğunu söyleyen bir vatandaşın 82 yaşında olduğu ortaya çıktı. Yaşının 59 olduğunu söyleyen kişi daha sonra “82 yaşındayım. Çıkmamam gerektiğini biliyorum ama ben sağlıklıyım” diye konuştu.

CADDE VE SOKAKLAR DOLDU

Koronavirüs salgını tüm Türkiye’de korku salarken, ‘evde kal’ çağrısına çok sayıda vatandaş uymadı. Cadde ve sokaklar koronavirüs salgını tehlikesine aldırış etmeyen kişilerle doldu taştı. Denizli’nin en yoğun olan Bayramyeri meydanı ve Gazi Mustafa Kemal Bulvarındaki insan kalabalığı dikkat çekti. Camilerden “Evlerinizde kalmanız sizlerin ve sevdikleriniz sağlığı için hayati derecede önemlidir. Lütfen zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayalım” anonsları yapıldı. Ancak bazı vatandaşlar, bu uyarıları dikkate almadı. Özellikle banka önlerindeki kuyruklar dikkat çekti. Bayramyeri meydanındaki seyyar satıcılar da, polis ve zabıta ekipleri tarafından gönderildi.

20 KİŞİYE CEZA

Mersin’in Tarsus ilçesinde, koronavirüs ile mücadele kapsamında polisin yaptığı denetimlerde, tüm uyarılara rağmen sokağa çıkan 65 yaş ve üstü 20 kişiye, Kabahatler Kanunu’na göre 392 TL’den toplam 7 bin 840 TL para cezası kesildi.

64 YAŞINDAYIM DEDİ 65 ÇIKTI

Niğde’de, parka ve çarşıya çıkan, bankalar önünde uzun kuyruklar oluşturan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, polisler tarafından uyarıldı. Bazı vatandaşlar, ekipler tarafından evlerine kadar bırakıldı.

Kentte polis ekipleri, banka ATM’leri önünde sırada bekleyen vatandaşlara sosyal mesafelerini korumaları yönünde uyarıda bulundu. Polis ekiplerine ’64 yaşındayım’ diyen bir kişinin yapılan kimlik kontrolünde 65 yaşında olduğu ortaya çıktı. Polis, bankadan para çekmesine yardım ettiği vatandaşı, ekip otosuyla evine bıraktı. 84 yaşındaki bir başka kişi ise, polis ekiplerine, “Para çekmeye geldim. Çekip hemen gideceğim. Her şeyin farkındayım” dedi. Bankadan para çeken vatandaş, polis ekipleri tarafından evine bırakıldı.

PAZARDA KONTROL

Maltepe Altayçeşme Mahallesi’ndeki semt pazarında denetim yapan zabıta ve polis ekipleri, pazarda alışverişe çıkan yaşlılara kimlik kontrolü yaptı ve 65 yaş ve üzeri olan vatandaşları evlerine gitmeleri için uyardı. Zabıta ekipleri ayrıca pazarcılara da kimlik kontrolü yaptı, sebze ve meyveleri vatandaşlara seçtirmemelerini söyledi. Yaşları 65’in üzerinde olan bir çift, zabıta ekiplerinin uyarısının ardından pazardan ayrıldı.