'Ne anladık bu yasaktan' dedirten görüntüler...

Haftasonu uygulanacak 56 saatlik sokağa çıkma yasağı öncesi yurt çapında çarşı pazarlara yapılan akın, sosyal mesafeyi ortadan kaldırdı.

'Ne anladık bu yasaktan' dedirten görüntüler...

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasına 1 gün kala Eminönü'nde yoğunluk yaşandı. Kısıtlama öncesi alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar buradaki dükkanlara geldi. Yoğunluk en çok kuruyemişçilerde görüldü. Kahve dükkanları önünde de uzun kuyruklar oluştu. Bazı vatandaşların yapılan tüm uyarılara ve yoğun kalabalığa rağmen maskesiz olduğu görüldü. Alışveriş dışında gezmek için gelen vatandaşlar da yoğun kalabalık oluşturdu.

KİMİ ALIŞVERİŞE, KİMİ GEZMEYE…

Kısıtlama öncesi alışverişe gelen Yasin Uysal, "Evlerdeyiz ama hiç sormayın. Durumlar hiç iç açıcı değil. Evde sıkıcı geçiyor. Allah yardımcımız olsun. Alışveriş yaptım. Kahve aldım, peynir ve turşu da aldım. Hafta sonu hazırlığı malum" dedi. Yine alışveriş yapmak için gelen Ayşe Yılmaz ise, "Çok kalabalıkmış. Bu kadar beklemiyordum.

Hafta sonu için bir şeyler alayım dedim ama çok kalabalık. Hızlıca alıp eve döneceğim" diye konuştu. Bir başka vatandaş ise, "Cumartesi pazar için alışveriş yapıyorum. Kahve aldım. Çerez de alacağım. Yapacak bir şey yok. 2 gün evdeyiz. 48 saat mi 50 saat mi artık. Mecbur geldik" dedi. Eşiyle birlikte Mısır Çarşısı'nı gezen Kerem Boyraz ise, "Biz sadece gezmek için geldik. Fethiye de oturuyoruz normalde. Bugün de burayı gezelim dedik" şeklinde konuştu.

KADIKÖY ÇARŞIYA AKIN... ÖZELİKLE BALIK TEZGAHLARI

Hafta sonu uygulanacak 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasına saatler kala Kadıköy'de hareketlilik yaşandı. Kısıtlama süresince evde bulunacak vatandaşlar çarşıya akın etti. Balık tezgahları müşterilerle dolup taşarken, kimileri ise çarşıda bulunan ünlü şekerciden alışveriş yapmak için sıra bekledi.

Koronavirüse karşı önlemlerini alarak çarşıya gelen Mehmet Kılıç, "Ülkemi seviyorum, milletimi seviyorum, ailemi seviyorum ve kendimi seviyorum. Ben en sondayım. En başta ülkem, ülkem olmazsa milletim, milletim olmazsa ailem, ailem olmazsa ben olmam. Onun için bu tedbiri aldım, herkesin de almasını istiyorum. Biraz kuruyemiş ve balık alacağım" dedi.


Şekerci önünde sıra bekleyen bir vatandaş ise, "Şu anda şeker sırası bekliyoruz resmen gerçekten. Yeni yıla girmeden kesinlikle almamız gerekiyor diye. Bizim için yeni yıl demek aslında burası demek. Kadıköy'de şekerciye gitmek demek biraz da o yüzden" diye konuştu.

MASKE TAKMAYAN DA VAR

Aksaray'da da kısıtlama öncesi semt pazarında yoğunluk yaşandı. Pazarda ve kent merkezindeki caddelerde bazı vatandaşların maske ve mesafe kuralını ihlal ettiği görüldü. Vatandaşların maske ve mesafe kurallarını ihlal ettiği görüldü. Aynı durum kent merkezindeki caddelerde de yaşandı. Polis de sık sık vatandaşları maske ve mesafe konusunda uyardı.

Gaziantep'te, çok sayıda vatandaş hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması öncesi çarşıların bulunduğu Karagöz ve Gaziler Caddesi'nde yoğunluk oluşturdu. Caddelerde görevli polis ve zabıta ekipleri, sosyal mesafe kuralını ihlal eden vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Yoğunluğun yaşandığı bölgede alışveriş yapan vatandaşlar ise hafta sonu kısıtlaması öncesi alışveriş yaptıklarını ve tedbirli davranmaya dikkat ettiklerini ifade etti.