Necip Fazıl eşi ile nerede kavga etti?

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in genel yayın yönetmenliğini yaptığı Yeni Deniz Mecmuası’da, Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili ilginç bir anekdot yer aldı: Kısakürek ile eşinin kavgaları hiç bitmezdi. Vapur iskeleye yanaşınca hiçbir şey olmamış gibi kalkıp giderlerdi.

Necip Fazıl eşi ile nerede kavga etti?

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in genel yayın yönetmenliğini yaptığı Yeni Deniz Mecmuası’nın 15. Sayısı çıktı. Derginin bu sayısında Necip Fazıl Kısakürek’le ilgili ilginç bir anekdot yer alıyor. Derginin kapak konusu da olan ve Gökhan Akçura’nın yazdığı “Kadıköy Vapuru” başlıklı yazıda Necip Fazıl Kısakürek ve eşinin vapurun lüks mevkisinde kavga ettikleri anlatılıyor.

Gökhan Akçura’nın Lale Belkıs’ın kitabından aktardığına  göre Necip Fazıl ve eşi arasındaki kavgalar Belkıs’ın ağzından şöyle anlatılıyor: “Vapurun kıç güvertesinde yirmi beş kuruş verilerek oturulan, ‘lüks’ diye isimlendirilmiş ayrı bir bölümü vardı. Herkes birbirine selam vererek nerede boş yer bulursa oraya otururdu. Gazeteler açılır, güncel olaylar tartışılırdı o eski Kadıköy vapurlarında. Bazıları da her zaman kavga ederdi. Necip Fazıl Kısakürek ile eşinin kavgaları hiç bitmezdi. Vapur iskeleye yanaşınca hiçbir şey olmamış gibi kalkıp giderlerdi. Ben okula giderdim. İşlerine gidenler de, yetişme telaşı içinde koşuşup dururlardı.”

Lüks mevikinin bir başka önemli yolcusu da Ajda Pekkan ve kardeşi Semiramis Pekkan’dı. Lale Belkıs kitabında Pekkan kardeşleri ise şöyle anlatıyor:

“Vapura son anda yetişenlerden Ajda ve Semiramis kardeşler ilgi odağıydı. Beni Pekkan kardeşlerden sanırlardı. Benzeyen bir havamız vardı. İkisini de her zaman beğenmişimdir.”