Nedim Şener: Ne damatmış ama!

Hürriyet yazarı Nedim Şener bugünkü köşe yazısında Bülent Arınç'ın damadının yargılanması nedeniyle yaşanan son tartışmaları konu edindi.

Nedim Şener: Ne damatmış ama!

Nedim Şener, dosyayla ilgili konuşan savcıyı suçlayan Bülent Arınçı’ı “Azıcık hukuktan anlayan birisi, başsavcının iddianamedeki delilleri bilmesini değil, bilmemesini eksiklik sayardı. Hem kovuşturma, yani yargılama heyetinde olmadığını söyleyip hem de ihsas-ı reyden söz etmezdi.” diye eleştirdi.

Nedim Şener’in bugünkü “Yaşasaydı Ömer Halisdemir de yargılanıp cezalandırılır mıydı?” başlıklı yazısının konuyla ilgili bölümü şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, FETÖ’den yargılanan ve beraat kararı verilen damadı Ekrem Yeter ile yine gündemde. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın, FETÖ üyesi olarak yargılanan Ekrem Yeter’in ceza alması için dosyada yeterli delil olduğunu ve mahkemenin kararına itiraz edildiğini söylemesi üzerine iki sayfalık yazılı açıklama yaptı.

“Zaman göstermiştir ki Kocaman, FETÖ ile mücadelede kahramanlaşmış bir isimdir. Sağduyulu ve iyi bir hukukçudur.

“Yaptığı açıklama ise yetkisi ve görev sınırları içerisinde son derece makuldür. Ekrem Yeter’in yargılandığı davanın iddianamesi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na aittir. Yani başsavcılık davanın tarafıdır. Asıl mesele, basına yansıdığına göre Ekrem Yeter’in FETÖ yöneticileri ile 700’den fazla telefon irtibatı, FETÖ’nün derneğinde yöneticilik ve FETÖ elebaşının çağrısı sonrası Bank Asya’ya para yatırmasına rağmen nasıl beraat kararı aldığıdır.

“Elbette mahkeme kararları eleştiriye açıktır. Tuhaf olan ise Bülent Arınç’ın açıklamasındaki ayrıntılar. Arınç, Ekrem Yeter hakkındaki kararı veren mahkeme heyetinde olmamasına rağmen Başsavcı Kocaman’ı “ihsas-ı rey” ile suçluyor. Ayrıca yargıyı etkilemeye teşebbüs suçunu işaret ediyor.

“Daha da ileri giderek Adalet Bakanlığı ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nu Kocaman hakkında inceleme yapmaya çağırıyor. ‘Dosyada ciddi deliller var’ diyen Kocaman’a, ‘Nereden biliyorsunuz? Soruşturmayı siz yapmadınız, kovuşturmada bulunmadınız, istinafa giden ise başka savcıydı’ diye çıkışıyor, damadı uğruna hedef gösteriyor.

“İnsan “Ne damatmış ama” demekten kendini alamıyor. Öyle ki Arınç açıklamasıyla hukukçu kimliğini bile sorgulatıyor. Azıcık hukuktan anlayan birisi, başsavcının iddianamedeki delilleri bilmesini değil, bilmemesini eksiklik sayardı.

“Hem kovuşturma, yani yargılama heyetinde olmadığını söyleyip hem de ihsas-ı reyden söz etmezdi. Öyle anlaşılıyor ki, bu dosya her kurumun FETÖ ile mücadele konusundaki samimiyeti ve herkesin sınavı olacak.”