Nedim Şener’ten Tunç Soyer’e: Geçti o günler

Etnik ve mezhepsel söylemleriyle tepki çeken Tunç Soyer'e bir tepki de Nedim Şener'den geldi.

Nedim Şener’ten Tunç Soyer’e: Geçti o günler

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer geçtiğimiz günlerde “Kıbrıs’ı Kıbrıslılara bırakalım” sözleri ile büyük tepki çekmişti. Soyer bu kez de ana dilde eğitim konusunu diline doladı.
Geçtiğimiz günlerde sarfettiği “Kıbrıs’ı Kıbrıslılara bırakalım” açıklamalarıyla tepki toplayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’den, bu kez de ana dil çıkışı geldi.

“Kürtlerin anadilinde kamusal hizmet isteğinin çözümünü sadece Ankara’nın insafına ve tasarrufuna bırakacağımız aşamayı geçtik.” diyen Soyer’e sosyal medyada tepki yağdı.

Şener’den ‘aşamalı’ tepki

Soyer’e tepki gösterenler arasında yer alan gazeteci Nedim Şener “Ülkenin dibine dinamit koyma aşamasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın aklına bırakma aşamasını çoktan geçtik” dedi.

ATATÜRK’LÜ HATIRLATMA

Şener, Soyer ve bu konuşmasına alkışlarla destek veren başkanlara biri Anayasa’dan, diğeri Atatürk’ten iki de hatırlatma yaptı:

“ANAYASA Madde 3 – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Türk milleti demek Türk Dili demektir. Türk milleti geçirdiği felaketler içinde ahlâkının, menfaatlerinin kısacası kendi milliyetini yapan her şeyinin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk Dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir M.K.ATATÜRK”