Nejat Eslen’den ABD Elçisinin S-400 tehdidine tepki

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, S-400 hava savunma sistemiyle ilgili ABD’nin tehdidine tepki gösterdi. S-400’lerin ekonomik ve finansal kriz nedeniyle aktif edilmediğini söyleyen Eslen, ABD’nin Ankara Büyükelçisinin tehdidinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Eslen, 'Türkiye’nin bağımsız politikalar, stratejiler uygulaması, ekonomik bağımsızlığını yeniden kazanması ve ABD’nin jeopolitik etki alanının dışına çıkması ile mümkün olabilecektir' dedi.

Nejat Eslen’den ABD Elçisinin S-400 tehdidine tepki

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Atlantik Konseyi toplantısında söyledikleri ve ardından ABD Büyükelçisinin Türkiye’yi S-400 üzerinden tehdit etmesini emekli Tuğgeneral Nejat Eslen yorumladı. Veryansın TV’ye yaptığı açıklamada Eslen, koronavirüs nedeniyle S-400’lerin aktive edilmesinin ertelenmesinin mantıklı olmadığını söyleyerek, “İyi de biz savaşın içinde olsa ve S-400’lere ihtiyacımız olsa erteleyecek miydik bu silahların aktive edilmesini” ifadesini kullandı.
ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’ın Türkiye’yi yaptırımlarla tehdit etmesini de değerlendiren Eslen şunları söyledi:
“Asıl mesele şudur: Türkiye ekonomik- finansal krizin içindedir ve koronavirüs nedeni ile bu kriz ağırlaşmıştır. Türkiye’nin dış mali desteğe, yani yeşil ABD dolarlarına ihtiyacı giderek artmaktadır. Ekonomik- finansal bağımsızlığını kaybetmiş olan Türkiye bağımsız güvenlik kararlarını uygulamakta zorlanmaktadır. S-400’ler de bu nedenle aktive edilememektedir. ABD büyükelçisinin bu konudaki tehdit dolu sözlerini kabullenmek mümkün değildir. Türkiye’nin bağımsız politikalar, stratejiler uygulaması ancak ekonomik bağımsızlığını yeniden kazanması ve ABD’nin jeopolitik etki alanının dışına çıkması ile mümkün olabilecektir.”