Neredeyse ‘öldü’ ilan ettikleri Demirtaş taburcu edildi

Trakya Tıp Başheklimliği Selahattin Demirtaş'ın taburcu edildiğini duyurdu. 'Ölüm riskine rağmen hastaneye sev edildmediği' iddiasıyla dün fırtınalar kopartılmıştı.

Neredeyse ‘öldü’ ilan ettikleri Demirtaş taburcu edildi

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği gece geç saatlerde yaptığı yazılı açıklamada, hastanede tedavi gören Selahattin Demirtaş’ın yapılan tetkiklerin ardından taburcu edildiğini açıkladı.

Başhekimlikten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “02.12.2019 günü saat 17.20 civarında hastanemize getirilen Selahattin Demirtaş isimli hastanın şikayetleri doğrultusunda Kardiyoloji, Nöroloji, Gastroentoroloji ve Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalları ile konsülte edilmiş yapılan laboratuar ve görüntüleme tetkikleri sonrasında akut hayatı tehdit edici patoloji saptanmamıştır. Belirtilen ana bilim dallarının görüşleri doğrultusunda hasta poliklinik kontrol önerisiyle taburcu edilmiştir.”

AVUKATI NE DEMİŞTİ?

Eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kardeşi avukat Ayşegül Demirtaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır” ifadelerini kullandı. Avukat Demirtaş devamında “Ancak Selahattin Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir” iddiasında bulundu.

KAMPANYAYA ÇEVİRDİLER

Bu açıklamanın ardından sosyal medyada “Demirtaş’ın cezaevinde ölüme terk edildiği” yönünde bir hava estirildi ve olay “Demirtaş’a özgürlük” kampanyasına dönüştürüldü.

Ancak HDP, resmi hesabından Demirtaş’ın avukatının yaptığı açıklamaları adeta yalanladı.

Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nun cezaevine gittiğini duyuran HDP, Demirtaş’ın kısa süre baygınlık geçirdiğini ve olayın duyulmasını kendisinin istemediğini açıkladı. Demirtaş’ın cezaevi yönetimiyle ilgili bir sorununun da olmadığını bildirdiği belirtildi.