New York Times’tan Albayrak iddiası: İstifa Biden ile ilişkili mi?

New York Times muhabiri Carlotta Gall imzalı haberde Albayrak’ın ayrılmasının arkasındaki sebeplerden birinin ABD’deki seçimlerde Joe Biden’ın kazanması olduğu öne sürüldü.

New York Times’tan Albayrak iddiası: İstifa Biden ile ilişkili mi?

New York Times istifa eden eski Ekonomi Bakanı Berat Albayrak ile ilgili bir iddiada bulundu. 

Haberde, Albayrak’ın görevlerinden biri 45. ABD Başkanı Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump ve damadı ve aynı zamanda danışmanı olan Jareed Kushner ile yakın temasta olduğu öne sürüldü.

NYT: ERDOĞAN İLİŞKİLERİ YENİDEN AYARLIYOR

Haberde, “Albayrak’ın görevlerinden biri Beyaz Saray ile ilişkiyi Başkan Trump’ın kızı ve damadı aracılığıyla yürütmekti. Albayrak ve Kushner, WhatsApp ve resmi olmayan yeni nesil iletişim teknolojileri üzerinden iletişimi yürütüyordu. Bu sayede resmi protokolü geçebiliyorlardı. Bu durum Albayrak’ın geçen yıl Oval Ofis’te Trump’la bir toplantı yapmasının da önünü açtı” denildi.

Erdoğan’ın Trump ve ailesiyle kurulan bu ilişkiler sayesinde bugüne kadar ABD ile sorun yaratan Rus yapımı S-400’lerle ilgili yaptırım ihtimali ve Halkbank’ın İran’a karşı yaptırımları ihlal etmekten yargılandığı dava gibi Türk hükümetinin ‘başını ağrıtan’ bazı meselelerde ‘idare etmeyi’ başardığı iddia edildi. 

Ekonominin kötü gitmesinin yanında, Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılışıyla beraber Albayrak’ın bu alandaki görevinin de bitmiş olabileceği öne sürüldü. 

Henüz Erdoğan’ın tebrik etmediği Biden’ın bu konularda zorluk çıkarabileceğini belirten New York Times, Erdoğan’ın ABD’deki Biden dönemine daha güçlü bir ekonomi yönetimiyle girmeyi istemiş olabileceğini kaydederek, ‘yöneticilik kabiliyetleriyle’ bilinen Naci Ağbal’ın bu hafta sonu Merkez Bankası başkanlığına getirildiği, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Ağbal’ın Albayrak’ın yürüttüğü ekonomi politikalarına karşı çıktığını hatırlattı.