New York'ta dikkat çeken anlaşma… ‘Filistin’e ihanet’ denilen o madde…

Türk Amerikan Komitesi ile Ortodoks Yahudi Ticaret Odası arasında ABD’de ortak deklarasyon yayımlandı. Karşılıklı iş birliğine vurgu yapılan metinde Trump döneminde İsrail ile BAE arasında imzalanan ve Filistin davasını yok sayan İbrahim Anlaşması’na destek içeren maddelerin de olması dikkat çekti. Deklarasyonun 5’inci maddesinde ‘İbrahim anlaşmaları gibi girişimlerle bölgesel barış, refah ve güvenliği desteklemek...’ ifadesi kullanıldı.

New York'ta dikkat çeken anlaşma… ‘Filistin’e ihanet’ denilen o madde…
New York'ta dikkat çeken anlaşma… ‘Filistin’e ihanet’ denilen o madde…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzeni Dr. Halil Mutlu’nun eş başkanlığını yaptığı TASC’ın Yahudi Ticaret Odası’yla yayınladığı deklarasyonun ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ortak metinle objektif karşısına geçti.

Karar’dan Seda Çakır’ın haberine göre, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi ve Ortodoks Yahudi Ticaret Odası’nın açıklaması şöyle:

“19 Eylül 2021 tarihinde, New York’ta düzenlenen Türkiye ve Amerikan Başkanlığı etkinliğinde Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) ve Ortodoks Yahudi Ticaret Odası (OJC), ortak değerlere ve dayanışmaya dayalı bir ittifak oluşturma ve ortak çeşitlilikte işbirliği ve Türk Amerikalıların ve Yahudi Amerikalıların iyiliğine ve anavatanımızı ve Amerika Birleşik Devletleri’ni ve anavatanımız İsrail’i ve Türkiye’yi desteklemek için bir anlaşmaya varmıştır.

1- Kültürel, dini, eğitimsel ve sosyal alışverişi geliştirmek için tasarlanmış programlarla ilgili miras topluluklarımız arasındaki ilişkileri güçlendirmek.

2- Ön yargı ve nefretin her türlüsüne, antisemitizme, İslamofobia ve Türk düşmanlığına karşıdır. Hoşgörünün ötesinde karşılıklı takdir ve saygıya dayalı insandan insana ilişkiler kurun.

3- ABD, İsrail ve Türkiye arasındaki ticareti ve iş ilişkilerini teşvik etmek gerekir.

4- İsrail ve Türkiye’yi hedef alan çeşitli yaptırımlara karşı çıkın, çünkü BDS* (Boykot-tecrit-yaptırım) aşırılığı cesaretlendiriyor ve BDS* temsil ettiğini iddia ettiği insanlara zarar veriyor.

5- Abraham Anlaşmaları gibi girişimler yoluyla bölgesel barışı, refahı ve güvenliği destekleyin.

6- Amerika, İsrail ve Türkiye’yi hedef alan her türlü radikalizm, şiddet içeren aşırılık ve terörizme karşı çıkın.”

Saadet Partisi’nin yayın organı Milli Gazete de bugün söz konusu mutabakatı “Filistin’e ihanet” başlığıyla manşetine taşıdı.