Nihat Hatipoğlu'ndan 'bira içen gençler' açıklaması: Ne yapacaktım devam edin mi diyecektim?

Geçen hafta bira içen gençlerle ilgili ifadeleri gündem olan ilahiyatçı Hatipoğlu, "Gençler aferin. Devam edin. Bir de ben de sizinle beraber oturayım bari mi demeliydim?" dedi.

Nihat Hatipoğlu'ndan 'bira içen gençler' açıklaması: Ne yapacaktım devam edin mi diyecektim?

"Bira içen kızları görünce hayret ettim" sözleriyle geçen hafta tartışma konusu olan Nihat Hatipoğlu, olayın kamuoyuna yansıdığı gibi olmadığını, basın tarafından çarpıtıldığını söyledi. Hatipoğlu, "Bir kısım insan bir ilahiyatçının nasıl olur da bira içen gençlere hayret ettiğini yazdı. İlginç. Kur'an alkolün her türlüsünü yasaklıyor. İçkinin haram olduğunu bilmeyen yok. Başkasının hayatına karışmadan, müdahale etmeden, hakaret etmeden haram olan bir şeyden rahatsız olduğumuzu söylememiz ne zamandan beri yadırganır oldu! Bunu yapmazsak yadırganmalıyız" ifadelerini kullandı.

Nihat Hatipoğlu'nu hayretler içinde bırakan olay

İlahiyatçı Hatipoğlu'nun Sabah gazetesindeki yazısının satır başları şöyle:

"Geçen haftaki yazımda bir ilimizde (gece) yürüyüş yaparken, geçtiğimiz caddede hayli kalabalık kız ve erkek öğrenci gruplarının olduğunu; cadde üzerindeki kafe türü bütün merkezlerin dolu olduğunu, geçtiğim yolda, caddede ellerindeki biraları beni görünce saygıdan dolayı gizleyen ve 'hocamız geçiyor gençler' diyerek birbirlerini ikaz ettiklerini, biralarını sakladıklarını yazmıştım. Ve hem sokağın gecenin o saatindeki kalabalıklığını, hem çok genç olan insanların çok yoğun olarak o saatte orayı doldurmalarını ve hem de beni görünce birayı saklayacak kadar edepli olduklarını görüp hayret ettiğimi de yazmıştım.
Bu cümlelerin bir kısmını cımbızla çıkarıp sosyal medyada farklı bir formda servis eden kişiler, hatta medya organları oldu. Onlar için yalan atıp karalama yapmanın bir ilkesi veya ilkesizliği yok. Yeter ki senden olmayanı karala. Kendilerine benzer bir şey yapılırsa ortalığı toz duman eder bu türden kişiler.

'İÇKİNİN HARAM OLDUĞUNU BİLMEYEN YOK'

Bir kısım insan bir ilahiyatçının nasıl olur da bira içen gençlere hayret ettiğini yazdı. İlginç. Kur'an alkolün her türlüsünü yasaklıyor. İçkinin haram olduğunu bilmeyen yok. Başkasının hayatına karışmadan, müdahale etmeden, hakaret etmeden haram olan bir şeyden rahatsız olduğumuzu söylememiz ne zamandan beri yadırganır oldu! Bunu yapmazsak yadırganmalıyız. Biz kumardan da, kul hakkını yemekten de, zulmetmekten de, hasetten de, gıybetten de, faizden de, rüşvetten de, başkasının hakkını yemekten de, haksız kazançtan da, şirkten de, namaz kılınmamasından da ve benzeri her haramdan da rahatsız oluruz. Ve bunu ilk kez söylüyor da değiliz. Peki ne bekliyorlardı benden oradan geçerken: Gençler aferin. Devam edin. Bir de ben de sizinle beraber oturayım bari mi demeliydim? Hiçbir şey demeden ve hatta onları mahcup etmemek için oraya yoğunlaşmadan yanımdaki dostlara bakıp hızlı geçelim dedim. Yolumuza devam ettik...

GENÇLER ÜZERİNDE OYUN VAR

Ancak bu gençler üzerinde müthiş oyunlar oynanıyor. Harama karşı dirençleri kırılıyor. Dinlerinden soğutulmaya çalışılıyor. Din hakkında akla ziyan sorularla akılları çarpıtılıyor. Peygamberin rol model olmaması için peygamber aleyhinde operasyonel yazılar, tweetler servis ediliyor. Aileden kopartılıp aile düzeni bozulmaya çalışılıyor. Bunu görüp ikaz edenleri de bana yaptıkları gibi yalan, dolan haber ve iftiralarla susturmaya çalışıyorlar. Deizm mesela inançsızlığa karşı bir çıkışken, onu peygamber ve vahyin inkarı olarak takdim etmeye çalışıyorlar.
Gençlere güveniyorum, ama o kadar büyük projeler var ki.. Gençler acaba farkındalar mı?"