Nihayet! Elazığ Savcılığı 8 ayrı soruşturma açtı!

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan son dakika açıklamasında 'Yıkılan her binayla ilgili 7, hasar gören bütün binalarla ilgili de bir olmak üzere toplam 8 farklı soruşturma açılmıştır' denildi.

Nihayet! Elazığ Savcılığı 8 ayrı soruşturma açtı!

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığınca, depremde yıkılan binalarla ilgili 7 ve hasar gören binalarla ilgili bir olmak üzere toplam 8 soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, 24 Ocak’ta Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde 34 kişinin yıkılan binalarda, 3 kişinin kalp krizi, bir kişinin de başına moloz düşmesi sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

Sürsürü Mahallesi’nde çöken binada 14, Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan iki binada 14, Gezin’de yıkılan bir binada 3, Çevrimtaş köyünde yıkılan iki yapıda birer, Ilıncak köyünde yıkılan yapıda da bir vatandaşın hayatını kaybettiğinin tespit edildiği kaydedilen açıklamada, şunlara yer verildi:

“Yıkılan her binayla ilgili 7 farklı soruşturma başlatılmıştır. Hasar gören bütün binalarla ilgili ayrı bir soruşturma açılmış olup toplam 8 farklı soruşturmada delil toplama süreci devam etmektedir. Soruşturmalar kapsamında görevlendirilen bilirkişiler yıkılan ve hasar gören binalardan beton örnekleri almıştır. İncelemeler halen devam etmektedir. Yıkılan binaların yapımından sorumlu gerçek ve tüzel kişilerin tespit edilmesi için yerel yönetimlerden ruhsat, proje, plan ve kroki işlemlerinin örnekleri talep edilmiştir.”

Açıklamada, depremin ardından sosyal medyada kamu barışını bozucu nitelikte paylaşımlar ve kişilerle ilgili ve evleri hasar gören vatandaşların kiralık ev arayışına girmesi nedeniyle ev fiyatlarında fahiş miktarda artış olduğu iddialarını incelemek üzere ayrı ayrı soruşturmalar başlatıldığı kaydedildi.

Elazığ depreminin sorumlularının yakalanması gerektiğiyle ilgili ayrıntılı yazıyı Veryansın Tv yazarlarından Ahmet Yıldız “Elazığ faciası sorumlularının tutuklandığını ‘Duyan var mıııı!’” başlığıyla yazmış ve “İçişleri Bakanı günlerdir orada… Ben ondan bu çürük binaları yapanları açıklamasını isterdim.  O kahverengi korkunç kan damarı renginde fay damarı üzerine fütursuzca bu binaları konduranların, orada insanların oturmasına izin verenlerin gözaltına alındığını söylemesini isterdim!” ifadelerini kullanmıştı.