Normalin Peşinde Kısa Filmler

“Normali Ararken” ana temasıyla çevrim içi olarak 12 - 18 Ekim 2020 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak 8. Engelsiz Filmler Festivali, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’den nitelikli kısa filmlere yer verdiği “Uzun Lafın Kısası” seçkisini sinemaseverlerin beğenisine sunacak.

Normalin Peşinde Kısa Filmler

Bu yıl önceki edisyonlarından farklı olarak ilk kez belirli bir tema etrafında gerçekleştirilecek 8. Engelsiz Filmler Festivali, “Uzun Lafın Kısası” seçkisi kapsamında farklı yönetmenler tarafından çekilmiş 10 kısa filmi izleyicilerin beğenisine sunacak.

Artful Living'in aktardığına göre Ceylan Özgün Özçelik’in farklı türleri iç içe geçiren 13+’sı ile başlayacak seçki, daha sonra Gürkan Gürler’in psikolojik sorunları ve ilaç etkilerini gerçeküstü bir dünya içinde sorguladığı kısa animasyonu Açlık, Engin Erden’in sıcak bir yaz gününü işlediği Ahtapot, Dila Bulut’un erkeklerin dünyasına uyum sağlamaya çalışan bir kadına odaklandığı Aries ve Doğuş Minsin’in yaşadıklarından sonra bir kırılma noktasına gelen Aytuğ karakterinin hikâyesini anlattığı Ayrık Otu gibi yapımlarla devam edecek.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilecek “Uzun Lafın Kısası” film gösterimleri, tüm Türkiye’den takip edilebilecek. Gösterimler orijinal ses seçeneğiyle birlikte göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleri ile de takip edilebilecek. Festival kapsamında gerçekleştirilecek tüm filmler ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşacak.

ENGELSİZ FİLM FESTİVALİ HAKKINDA

Engelsiz Filmler Festivali, herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu basit gerçeğinden yola çıkarak; engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabilecekleri koşulların yaratılmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatmak üzere ilk kez 2013 yılında gerçekleşti.

Engelli bireylerin yakınlarıyla birlikte film izleyebilme, kültürel ve sosyal bir etkinliğe katılma, yalnızca kendileri için değil, aynı zamanda parçası oldukları toplumu zenginleştirmek için de yaratıcı, sanatsal ve entelektüel kapasitelerini geliştirme ve kullanma imkanına sahip olmaları gerektiğini savunan EFF kapsamındaki tüm film gösterimleri, atölyeler ve diğer yan etkinlikler erişilebilir olarak sunuluyor.

Güncel sinema örnekleri görme engelli bireyler için sesli betimlemeyle, işitme engelliler için işaret dili ve ayrıntılı altyazıyla gösteriliyor; film sonrası söyleşilerde Türkçe işaret diline çeviri yapılıyor. Festival kapsamındaki atölyeler ve diğer yan etkinlikler görme ve işitme engelli bireylerin de katılabileceği altyapıyla gerçekleşiyor. Tüm Festival mekanları ortopedik engelli bireylerin gereksinimleri gözetilerek, uygun mekanlar arasından seçiliyor.

Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının güncel ve klasik örneklerinden otuzun üzerinde uzun, kısa ve belgesel filmi erişilebilir olarak hazırlıyor. Bu filmleri Engelsiz Filmler Kütüphanesi’nde derleyerek engelsiz bir sinema arşivi oluşturuyor.