Normalleşme anlaşmasına tepki: Trump'ın sirkinde oynadılar

İsrail'in Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile de ilişkilerin normalleşmesine yönelik anlaşma imzalamasına Filistin ve İran'dan tepki geldi. Filistin anlaşmanın bölgede barışı sağlamayacağına dikkat çekerken İran'dan 'Bahreyn ve BAE dışişleri bakanları, bugün Trump'ın sirkinde oynadılar' açıklaması yapıldı.

Normalleşme anlaşmasına tepki: Trump'ın sirkinde oynadılar
Normalleşme anlaşmasına tepki: Trump'ın sirkinde oynadılar

ABD'nin devreye girmesiyle İsrail-BAE-Bahreyn hattında imzalanan ilişkilerin normalleşme anlaşmasına tepkiler geldi.

FİLİSTİN: YAŞANANLAR BARIŞI SAĞLAMAYACAK

Filistin Yönetimi'nden yapılan açıklamada "Beyaz Saray'da yaşananlar bölgede barışı sağlamayacak." denildi. 

'TRUMP'IN SİRKİNDE OYNADILAR'

İlişkilerin normalleşmesi anlaşmasına Tahran da tepkili.

Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf'ın Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Özel Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Beyaz Saray'da düzenlenen imza törenine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Bahreyn ve BAE dışişleri bakanları, bugün Trump'ın sirkinde oynadılar. Dün Arapların topraklarından bir bölümünü işgal Siyonizm, bugün de yeni bir yöntemle Basra Körfezi ülkelerini işgal ediyor. Büyük Mısır ile yapılan anlaşma da İsrail için bir açılım getirmedi. Mısır'ın bir adası kadar olan BAE ve Bahreyn de İsrail'e sadece güvensizlik armağan edecektir."

Beyaz Saray'da yapılan törende, anlaşmayı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve BAE ve Bahreyn dışişleri bakanları imzalamıştı. Törende konuşan ABD Başkanı Donald Trump, başka ülkelerin de İsrail ile barış anlaşmaları imzalayacağını söylemişti.