Nükleer silah firmalarının hisseleri fırladı

ABD ve NATO tarafından tetiklenen Rusya'nın Ukrayna Harekatı, ABD Silah Şirketleri’ne yaradı.

featured

Financial Times’ın haberine göre, havacılık ve savunma hisseleri, Ocak ayının başından bu yana dünya çapındaki hisse senetlerine göre dolar bazında yüzde 17 puan daha fazla artış gösterdi. Bu tür bir performans, 1999’dan bu yana sadece iki kez daha gerçekleşmişti.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna Harekatı ve yeni ABD hükümet kararnameleri, savunma sektöründeki şirketler için daha güçlü kâr beklentileri getirdi.

Analistler, savaşın yatırımcıların sektöre bakışını değiştirdiğini ve uluslararası güvenliği kolaylaştırmadaki rolünün altını çizdiğini söylüyor.

Buna karşılık, Lockheed Martin ve İngiltere merkezli BAE Systems gibi şirketlerin hisseleri güçlü bir şekilde yükseldi. İngiltere borsa endeksi FTSE 100’de listelenen BAE hisseleri tek başına yılbaşından itibaren üçte bir oranında değer kazandı.

Citibank’ın Mart 2022’de yayınladığı bir analist notu, “Savunma sektörünün giderek artan bir şekilde, bir girişim olarak ESG’yi (çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim temelli yatırımlar) kolaylaştıran ve aynı zamanda barışı, istikrarı ve diğer sosyal yararları koruyan bir gereklilik olarak görüleceğini” öngörüyor!

Savunma şirketleri, nükleer silahları korumak ve inşa etmek için hükümet sözleşmeleriyle her yıl milyarlarca dolar alıyor.

Northrop Grumman, General Dynamics, Lockheed Martin ve Raytheon gibi nükleer silah üretiminde rol alan bu şirketlerin çoğu halka açık, yani milyonlarca hissedarı ve yatırımcısı var.

Uluslararası Nükleer Silahları Önleme Kampanyası finans koordinatörü Susi Snyder, “Dünyanın en büyük savunma müteahhitlerinin bile yatırım camiasının baskısıyla işlerini değiştireceğini gördük” dedi ve “Bu baskı borsadaki yatırımcılardan geliyor” diye ekledi.

Kongre Bütçe Ofisi, ABD hükümetinin 2021 ile 2030 yılları arasında nükleer kuvvetler için 634 milyar dolar harcayabileceğini tahmin ediyor.

Bu, 2019 ve 2028 yılları arasında 494 milyar dolarlık önceki tahmine göre 140 milyar dolarlık bir artış.

 

Nükleer silah firmalarının hisseleri fırladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!