Numan Kurtulmuş’tan Gülşen’e: Herkesin ağzından çıkan sözlere dikkat etmesi lazım

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş; 4 ay önce sahnede imam hatipler için sarf ettiği sözler gerekçe gösterilerek tutuklanan; ardından konutu terk etmemek şartıyla tahliyesine karar verilen Gülşen'e ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, "Herkesin ağzından çıkan lafa dikkat etmesi lazım" dedi.

featured

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk’te Hafta Sonu programında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.

Programda; 4 ay önce verdiği konserde imam hatiplere yönelik sarf ettiği sözler gerekçe gösterilerek tutuklanan, ardından ‘ev hapsi’ şartıyla tahliye edilen şarkıcı Gülşen Çolakoğlu hakkında da konuşan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Nasıl tutuklama kararı nasıl verildi bu hukuki bir süreç. Orada söyleyeceğimiz şey şudur herkes hele hele toplumun önünde olanlar bu sözü belki, bir benzerini bir başkası söylemiş olsaydı dikkat bile çekmeyebilirdi. Toplumun önünde model olarak görülen insanların söyledikleri her söze ve davranışa dikkat etmesi lazım. Sadece meydanda değil, işte artık ortaya da çıkıyor. Topluma mal olmuş kişilerin tabiri caizse camdan fanus içinde yaşaması gerekiyor. Herkesin ağzından çıkan sözlere dikkat etmesi lazım.”

ERKEN SEÇİM İDDİALARINA YANIT

Programda sorulan ‘erken seçim’ sorusuna yanıt veren Kurtulmuş, söz konusu iddiaları reddetti.

“Her gün seçim olacakmış gibi çalışan bir partiyiz” diyen Kurtulmuş, “Seçim inşallah vaktinde, 2023’ün Haziran ayında yapılacak. Erken seçim iddiası her seçimden önce olan şeylerdir” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Seçim 2023’ün haziran ayında olacak. Seçim kampanyaları için hazırlığımızı yapıyoruz. Halkın ilgisi ve desteği devam ediyor. Teşkilatlar hayati bir seçim olduğunun farkında.

“Nasıl tutuklama kararı nasıl verildi bu hukuki bir süreç. Orada söyleyeceğimiz şey şudur herkes hele hele toplumun önünde olanlar bu sözü belki, bir benzerini bir başkası söylemiş olsaydı dikkat bile çekmeyebilirdi. Toplumun önünde model olarak görülen insanların söyledikleri her söze ve davranışa dikkat etmesi lazım. Sadece meydanda değil, işte artık ortaya da çıkıyor. Topluma mal olmuş kişilerin tabiri caizse camdan fanus içinde yaşaması gerekiyor. Herkesin ağzından çıkan sözlere dikkat etmesi lazım.

“Belki demokrasi diyebilirim. Geldiğimiz noktanın kıymetini bilelim anlamında diyorum. Bölge ülkelerle kıyasladığımız zaman çok şükür Türkiye demokratik olgunluğuna ulaşmıştır.

“(Ahmet Şık’ın açıklamalarına) İlk okuduğumda hakikaten hayret ettim. Ve gerçekten çok üzüldüm. Demokrasimizin standartlarından bahsediyoruz iktidardan indirilmiş hükümetlerden bahsediyoruz şimdi bunların hepsinin geride kaldığına inanıyoruz. Bu çok marjinal ama 84 milyon vatandaşımızı uyaran bir sinyaldir. Bir takım çevrelerin zihinlerinin arkalarında anti demokratik emeller yaptığını görüyoruz. Sen kimsin ya! Bu felaket bir zihniyettir. Bunları idam edeceğiz demediği kalmış! Demokrasi adına acı ve acınası düşüncelerdir. Faşizan düşüncelerdir.”

NE OLMUŞTU?

Gülşen, 30 Nisan 2022’de Ataşehir’de bir konser sırasında, “İmam Hatip’te okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor” şeklindeki beyanda bulunmuştu. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 24 Ağustos 2022 gecesi şarkıcı Gülşen Çolakoğlu hakkında İmam Hatip Liselilere yönelik sarf ettiği sözlerinden dolayı “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan resen soruşturma başlatıldığı ve polis tarafından hazır edilmesi talimatı verildiği açıklandı.

Bunun üzerine şarkıcı, 25 Ağustos’ta polis tarafından gözaltına alınarak İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı tarafından ifadesi alınan Çolakoğlu, tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Çolakoğlu’nun Nöbetçi İstanbul 2. Sulh Hakimliği’nce tutuklanmasına karar verildi.

Gülşen ifadesinde, “Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Yaşanan olayı zamansız bir yerde gerçekleşmesi talihsizliktir. Memleketimin bütünlüğünü, din, dil, ırk hiçbir şekilde kategorize etmeden ülkenin bütünlüğünü, ve refahını görmek için mücadele ediyorum. En yakın arkadaşımla yaptığım esprinin insanları kışkırtıcı bir şekilde yorumlanmasını kabul etmiyorum. Şakalaşmanın herhangi bir gruba yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni çok üzmüştür. Suç işleme kastım yoktur” demişti.

Gülşen’in avukatı Emek Emre tarafından 26 Ağustos’ta üst mahkemeye gönderilmek üzere tutukluluğun kaldırılması talebiyle itiraz dilekçesi sunulmuştu. Talebi değerlendiren İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi de 29 Ağustos’ta “dosya kapsamındaki tüm delillerin toplanmış, şüphelinin kaçma ve delilleri karartma şüphesinin bulunmayışı, bakmakla mükellef olduğu yaşı küçük çocuğu bulunması” gerekçeleriyle Gülşen Çolakoğlu’nun tahliyesine ve konutu terk etmemek şartıyla adli kontrol altına alınmasına karar vermişti.

Gülşen’in avukatı Emek Emre, dün İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek ev hapsi kararının kaldırılmasına yönelik dilekçe sunmuştu. Talep İstanbul Sulh Ceza Hakimliğince değerlendirilerek reddedildi. Gülşen’in “konutu terk etmemek” şeklindeki adli kontrolünün devamına karar verildi.

Gülşen için iddianame hazırlandı. iddianamede, şüpheli Gülşen Çolakoğlu’nun ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. Çolakoğlu hakkındaki iddianame, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi. İddianame kabul edilirse Gülşen Çolakoğlu gelecek günlerde hakim karşısına çıkacak.

Numan Kurtulmuş’tan Gülşen’e: Herkesin ağzından çıkan sözlere dikkat etmesi lazım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!