Numan Kurtulmuş'tan ilginç imam hatip ve 'darbe' açıklaması

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş 'Ne zaman imam hatipler kapandıysa Türkiye'de ya darbeler olmuş ya da Türkiye'de millet iradesini yok sayan zihniyetler Türkiye'den almış başını gitmiş.' iddiasında bulundu. Kurtulmuş, İmam Hatiplerin en fazla açıldığı dönem gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişiminden bahsetmedi.

Numan Kurtulmuş'tan ilginç imam hatip ve 'darbe' açıklaması

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği'nin hazırladığı "İmam Hatip Neslinin Önderleri" kitabının tanıtım toplantısına katıldı. 

İmam hatip okulları meselesinin sadece bir eğitim çalışması olmadığını savunan Kurtulmuş, şunları söyledi: "İmam hatip okulları, Türkiye'de Cumhuriyet tarihinde halkın geniş kesimlerinin üzerinde ittifak ettiği en önemli projelerden birisidir. Hemen hemen toplumun bütün kesimlerince Vefa'daki o ilkokulun bulunduğu alanda ilk imam hatip olduğu andan itibaren büyük bir destek verilmiştir, Anadolu'nun her tarafında verilmiştir. Dolayısıyla bu ciddi bir eğitim reformu, eğitimde devrim niteliğinde bir adımdır. Aynı zamanda Türkiye'de toplumsal olarak artık büyük kesimlerin katıldığı, işin içerisinde yer aldığı önemli bir müşterek projedir, toplumsal bir projedir.

Bu okulların varlığı, gelişmesi ya da geriye gitmesi Türkiye'deki demokrasi tarihinin de göstergesi. Türkiye'de millet egemenliği ne zaman artmışsa ne zaman gelişmişse milletin siyasette söz söyleme gücü ne zaman artmışsa imam hatip okullarının önünün açıldığını görüyoruz. Ne zaman bu okullar kapandıysa aslında bakıyorsunuz Türkiye'de ya darbeler olmuş ya da Türkiye'de millet iradesini yok sayan zihniyetler Türkiye'den almış başını gitmiş. 12 Mart'tan sonra, 12 Eylül'den sonra, 28 Şubat sürecinden sonra bu okulların önünün kesilmek istenmesinin sebepsiz olmadığını düşünüyorum. Bu anlamda Türkiye'yi tepeden inme şekillendirmek isteyen, artık kendilerine göre bir şekilde adam etmek isteyen, toplumu dizayn etmek isteyenler toplumun yukarı doğru bu hareketliliğinden rahatsızlık duydukları için 12 Mart'ta da 12 Eylül'de de 28 Şubat'ta da bu okulların önünü kestiler."