Numune Hastanesi, Bakan Koca’nın Medipol Üniversitesi’ne mi devrediliyor?

Mimarlar Odası Başkanı, Ankara Numune Hastanesi'nin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu Medipol Üniversitesi'ne devredileceğine ilişkin duyumlar aldıklarını söyledi.

Numune Hastanesi, Bakan Koca’nın Medipol Üniversitesi’ne mi devrediliyor?

Şehir hastanelerinin açılmasıyla birlikte çoğu hastanenin taşınma süreci başladı. Bu süreçte Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi de Ankara Şehir Hastanesi’ne taşındı. Taşınma süreci sonunda boş kalan Numune Hastanesi’nin Medipol Üniversitesi’ne devredileceği iddia edildi.

İddianın sahibi Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan. Candan, hastanenin Medipol Üniversitesi’ne devredileceğine ilişkin duyumlar aldıklarını belirterek, “Sağlık Bakanlığı ivedi olarak kamuoyuna açıklamak durumunda” dedi.

KOCAELİ DEVLET HASTANESİ İÇİN DE AYNI İDDİA

Benzer bir iddia Kocaeli Devlet Hastanesi için de gündeme gelmişti. 2 yıl önce yapılan modern Kocaeli Devlet Hastanesi’nin, Şehir Hastanesi’ne taşınmasının ardından boşalan binasının Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu Medipol Hastanesi tarafından kiralanmak için düğmeye basıldığı iddia edilmişti.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Numune Hastanesi’yle ilgili şunları söyledi:

“Numune Hastanesi, şehir hastanesine kurban edilerek kapatıldı. Kentliler yürüyerek ya da tek ulaşım aracı ile kolayca ulaşacakları hastanelerini kaybettiler. Cumhuriyetin sağlıklı toplum hedefiyle, Sağlık Bakanlığı’nı kucaklayan Sıhhiye Meydanı ve çevresindeki hastanelerle şekillenen sağlık mekanları, kentin ana omurgası, Cumhuriyet’in temsil aksı üzerinde şekillenerek, cumhuriyetin sağlıklı topluma ulaşma ve toplum için bir rejim inşa etme idealinin karşılığı olarak şekillendi. Hasta adam Osmanlı’dan sağlıklı toplum cumhuriyete geçişi hatırlatan en önemli yerleşke olan sağlık yerleşkesi, şehir hastanelerinin açılması ile özgünlüğünü yitiriyor. Toplum, müşteri olarak görülen, kent merkezlerinden uzak, altyapısı yetersiz, yer seçimi yanlış, insanın içerisinde kaybolacağı, başka bir deyişle sağlığına kavuşma sürecinde sağlığını kaybedeceği, hasta topluma gidişin mekânsallığı olan şehir hastanelerine mahkum ediliyor.”

Ne güzel iş… Yap, işlet, Bakan’a devret!