Nurcu vakıftan ‘lise’ diploması… Said Nursi müfredatta!

Bakanlık korumasındaki çocukların gönderildiği Nur cemaati bağlantılı Suffa Vakfı’nın “açık lise diploması” verdiği öğrenildi. Vakıf, öğrencileri müfredatına aldığı Said Nursi kitaplarından sorumlu tutuyor.

featured

İstanbul Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı “Çocuk Evlerinde” kalan devlet korumasındaki çocukların, Nur Cemaatinin bir kolu olan Suffa Vakfı’yla ilişkili olan Mutlu Yuva Derneği’nin düzenlediği eğitim kampına alınması tepki toplamıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

Devlet koruması altındaki çocuklar tarikat kampına mı yollandı?

thumbnail
İlişkili Haber

Bakanlık ‘tarikat kampı’ haberini yalanlayım derken büyük skandalı itiraf etti!

thumbnail
İlişkili Haber

‘Tarikat kampı’ skandalında yeni ayrıntılar: Yöneticiler çocukları eve de alabiliyor!

Cumhuriyet’in haberine göre o vakfın, kaçak “lise eğitimi” verdiği ortaya çıktı. “Külliye” adı altında hafızlık ve “İslami ilimler eğitimi” veren vakıf, lise eğitimini ise “3 yılda, örgün olarak” verdiklerini iddia ederken, derslerin “Anadolu lisesi statüsünde” olduğunu öne sürüyor.

DİPLOMA DA VERİYOR

Ayrıca diplomanın ise “açık lise diploması olarak verildiği” belirtiliyor. “Külliye”nin internet sitesinde, eğitimin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olup olmadığı ise belirtilmiyor.

Vakıf, lise eğitimi kapsamında matematik, coğrafya gibi standart derslerin yanı sıra dini ağırlıklı dersler de okutuyor. Bu kapsamda fıkıh, metin tahlilleri, siyer gibi dersler müfredatta gözüküyor.

ATATÜRK DÜŞMANI SAİD NURSİ

“Metin tahlilleri” dersinde ise kaynak kitaplar olarak Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e “deccal” diyen Nursi’nin kitapları okutuluyor. Örneğin kaynak kitaplardan birinin adı “Risalei Nur’dan Akaid İbadet.” “Dini” ibareli tüm derslerde, öğrencilerin Nursi’nin yazdığı kitaplardan sorumlu olduğu belirtilen eğitimde, “Risalei Nur’u tanıtan, çözümleyen, öğretilerini anlatan ve alt mesajlarını inceleyen” dersler genel eğitimi oluşturuyor.

Nurcu vakıftan ‘lise’ diploması… Said Nursi müfredatta!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!