Nurcuların AB sevdası

Nucuların Yeni Asya gazetesi bugünkü manşetinde "Türkiye'de halk AB'yi istiyor" manşetiyle çıktı.

Nurcuların AB sevdası

Said Nursi'yi önder kabul eden Nurcuların yayın organı Yeni Asya gazetesi, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'i manşetine taşıdı. Borrell'in "Türkiye nüfusunun önemli bir bölümü bizim değerlerimizi istiyor ve AB’ye yüzünü dönmüş durumda” sözlerini öne çıkaran gazete, AB şefinin şu sözlerine yer verdi:

Türkiye'de insan hakları ve hukuk devleti alanlarında bir gerileme tesbit ediyoruz. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığından, AB değerlerinden uzaklaşma gibi nedenlerle Gümrük Birliği Anlaşmasını yenileştirme görüşmeleri 2018’de askıya alınmıştı.  Türkiye ile ilişkilerimiz tarihî bir dönemden geçiyor.”

Yeni Asya, Alman Devlet Bakanı Michael Roth'un da, "Din konusu, AB nezdinde gündeme getirilmemeli. Biz din özgürlüğü üzerine kurulmuş bir birliğiz" sözlerine de vurgu yaptı.

Gazete, Roth'un Türkiye ile Gümrük Birliği ve üyelik müzakerelerinin son bulması çağrılarına verdiği yanıtı da aktardı:

Lütfen, Türkiye’nin sadece (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan olmadığını, sivil toplumun gözlerinin üzerimizde olduğunu unutmayın. Türkiye’de toplum bölündü. Hukuk devleti, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü geriledi, bunları biliyoruz. Ama burada bir şeyi kabul etmiyorum. Din konusu, AB nezdinde gündeme getirilmemeli. Biz din özgürlüğü üzerine kurulmuş bir birliğiz. Topraklarımızda milyonlarca Müslüman yaşıyor. Bu söylemi Türkiye’ye karşı kullanamazsınız. Almanya, dönem başkanı olarak, bu gerilimi bitirmek için elinden geleni yapıyor ve yapmaya devam edecek.