O atamaya tepkiler büyüyor… İskilipli Atıf sevdalısı TTK başkanına tarihçiler ne dedi?

featured
service

Türk Tarih Kurumu Başkanlığına, Cumhuriyet karşıtı İskilipli Atıf Hoca sevdalısı Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın getirilmesine tarihçilerden tepki geldi.

Prof. Dr. Ahmet Yaramış‘ın, Türk Tarih Kurumu Başkanlığına atanmasıyla ilgili tepkiler sürüyor. Kendisi de İskilipli olan Yaramış, Cumhuriyet karşıtı girişimleri nedeniyle idam edilen İskilipli Atıf Hoca üzerine sempozyumlarda sunumlar yaptığı ve çalışmalar hazırladığı biliniyordu. Eski Ensar Vakfı yöneticilerinden olan Yaramış, Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığıyla ünlü Mustafa Armağan ile birlikte de İskilipli Atıf üzerine konferanslar vermişti.

Ahmet Yaramış (solda)

Teki çeken atamayı tarihçilere sorduk.

YUSUF HALAÇOĞLU: TTK’YI YIPRATMIŞLARDI, ATAMAYI HİÇ YADIRGAMADIM

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada, Kurumun daha fazla zedelenmemesi için çok sert konuşma taraftarı olmadığını söyledi. Yapılan atamaya tepki gösteren Halaçoğlu, “Böyle yapacakları en başından beri belliydi. Ermeni meselesini çözecekken bu kurumu yıpratmaya başladılar zaten” ifadesini kullandı.

Sözde Ermeni Soykırımı yalanını bitirmek adına kendi çalıştığı dönemde Ermenileri masaya oturtmaya ikna ettiğini hatırlatan Halaçoğlu, “Masaya oturmayı kabul ettirmiştim, eylül ayında masaya oturacaktık ama beni Temmuz ayında görevden aldılar. Dolayısıyla da bu atamayı normal karşılıyorum. Hiç yadırgamadım” dedi.
Yusuf Halaçoğlu, kurumun artık tamamen yıpranmış olduğunu zaten kanununu da değiştirerek bunu çok önceden yaptıklarını vurguladı.

ÜMİT DOĞAN: ATATÜRK DÜŞMANI MUSTAFA ARMAĞAN’LA BİRLİKTE…

Tarihçi Ümit Doğan da atamaya tepki gösterdi. Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada Doğan, Atatürk ve Cumhuriyet devrimine düşmanlık yapan bazı sözde aydın ve yazarların “alternatif tarih” adı altında topluma yalan bilgileri aşılamaya çalıştığını, bunların başında da Mustafa Armağan olduğunu söyledi.
Doğan şu ifadeleri kullandı.
“Atatürk’ün mirası ve bizlere emaneti olan TTK’nın yeni başkanı Ahmet Yaramış’ın geçmişte Mustafa Armağan’la birlikte ‘İskilipli Atıf’ konferansı verdiğinin ortaya çıkması kamuoyunu endişeye sevk etmiş ve tartışmalara yol açmıştır. Yeni başkan görevi boyunca oturduğu makamın ağırlığına layık bir duruş sergilemeli, Atatürk ilkelerine bağlı hareket ederek Türk Tarih Kurumu’nu yakışıksız tartışmalardan uzak tutmalıdır.”

ÖZCAN YENİÇERİ: SKANDAL ATAMA

“Bu tür kurumlar stratejik kurumlardır ama atamalar kasıtlı olarak yapılıyor” diyen Prof. Dr. Özcan Yeniçeri de atamayı “skandal” olarak değerlendirdi.
Türk Tarih Kurumu’nun Cumhuriyetin temel kurumlarından biri olduğunu söyleyen Yeniçeri, Atatürk’ün bu gibi kurumları Türk Milleti’ne emanet ettiğini hatırlattı.
“Megali idae, Büyük Ermenistan ideallerini bilmeden, Bağımsız Birleşik Kürdistan ideallerini bilmeden Türkiye’ye yönelik tehditleri anlamamız mümkün değil” diyen Yeniçeri, “Bu nedenle bu kurumların başına aynı fikirde ve aynı nitelikte kişilerin gelmesi gerekmektedir” dedi. “Atatürk’e ve Cumhuriyete saygı göstermeyenleri bu kurumların başına getirirseniz, bu kurumları işlevsiz kılarsınız” sözlerini kullanan Yençeri şu ifadeleri kullandı:

‘EN KISA SÜREDE VAZGEÇİLMESİ GEREKİR’

“Bu büyük bir skandaldır. Adamı tanımam bilmem, tanınmamış olması bile kurumun başına gelmeyi hak etmediği anlamına geliyor. Türk tarih sevgisi, Atatürk, Cumhuriyet sevgisi, cumhuriyet inancı olmayan kişi olduğu belirtiliyor. Bu gibi problemli kişilerin bu kurumların başına gelmesi doğru değil. Biz buna idari maslahat deriz. Üzerine basarak söylüyorum ki, kurumu işlevsiz hale getirmenin tipik bir yansıması halinde duruyor. Bundan en kısa sürede vazgeçilmesi gerekiyor.”

O atamaya tepkiler büyüyor… İskilipli Atıf sevdalısı TTK başkanına tarihçiler ne dedi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Yakında şeriat ta ilan ederler. Tabii kurallar kendileri dışında herkese uygulanmak koşuluyla. Ne tarafa baksan hain dolu. Chpkk öyle, hdpkk öyle akpkk da onlardan bok.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    uyan Türk gençliği seni yğnetenlerin zihniyetine bak ve kendini sorgula neredesin?

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!