O beste yarışması 6 yıl aradan sonra yeniden yapılacak

21 yıl boyunca düzenlendikten sonra rafa kaldırılan Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması 6 yıllık aranın ardından geri döndü. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel yarışmanın yeni biçimini ve önemini anlattı.

O beste yarışması 6 yıl aradan sonra yeniden yapılacak
(Sercan Küçükşahin – Anadolu Ajansı )\n

80’li yılların ikinci yarısından itibaren Altın Güvercin Beste Yarışması adıyla düzenlenen bir yarışma müzik hayatımıza önemli isimler kazandırdı. 90’lı yılların birikimine ciddi bir katkıda bulunan yarışmanın sessiz sedasız tedavülden kaldırıldığını fark etmemiş bile olabilirsiniz. Ama ne yazık ki öyle oldu ve son 6 yıldır da düzenlenmiyordu. Kuşadası’nın yeni Belediye Başkanı Ömer Günel ise tam da seçim kampanyası sırasında vaat ettiği gibi yarışmayı geri getirdi.

Önümüzdeki günlerde finali düzenlenecek yarışmayla ilgili Cumhuriyet gazetesinden Emrah Kolukısa’nın Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’le konuşmasının bir bölümü şöyle:

İlk kez 1986 yılında düzenlenen ve 21 yıl boyunca Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olma özelliğini koruyan Altın Güvercin, Kuşadası ile özdeşleşmiş ve marka değeri olan çok değerli bir organizasyon. Bu yarışma düzenlendiği yıllar boyunca Kuşadası’nın tanıtımına büyük katkı sunmuş, bir yandan da Türk müziğine Fatih Erkoç dışında Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Cem Karaca, Asya, Eda-Metin Özülkü, İzel-Çelik-Ercan, Bora Ayanoğlu, Suavi, Burak Uçkun, Mert Ekren, Şebnem Özsaran, Tayfun Duygulu, Işın Karaca, Ferhat Göçer gibi çok önemli isimleri kazandırmıştır.

SEÇİCİ KURUL

Bu yıl Turhan Yükseler başkanlığındaki ön jüride Ali Rıza Türker, Bora Ayanoğlu, Gür Akad, Nino Varon, Tarkan Gözübüyük ve Yusuf Bütünley yer aldı. İki günlük bir değerlendirmenin ardından finale kalan 10 eseri belirledi. 7 Eylül’de Kuşadası Amfitiyatro’da gerçekleşecek olan final jürisinde ise Ali Rıza Türker, İzzet Öz, Işın Karaca, Doğukan Manço, Ali Rıza Binboga, İlhan Şeşen, Armağan Çağlayan, Volkan Severcan, Yusuf Bütünley, Ömür Gedik ve Kuşadası’ndan Murat Sert ile Hüsnü Öten yer alıyor. Jürinin değerlendirmesi sonucunda birinci olan besteciye Altın Güvercin ve 50 bin TL, ikinci besteciye Gümüş Güvercin ve 30 bin TL, üçüncü besteciye ise Bronz Güvercin ve 20 bin TL para ödülü verilecek.

NOSTALJİ ve PLAK GÜNLERİ

1-9 Eylül tarihleri arasında Atatürk Meydanı’nda “Nostalji ve Plak Günleri” gerçekleşecek. Yarışma kapsamındaki etkinliklerden bir diğeri ise tıpkı Altın Güvercin gibi geleneksel hale gelen Barış Manço Onur Ödülü olacak. Ödül bu yıl ünlü sanatçı Alpay’a verilecek. Ayrıca “Barış Manço ile 7’den 77’ye Fotoğraf Sergisi” 2-8 Eylül tarihleri arasında Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nda Barış Manço hayranları ile buluşacak.