O bombardıman Yunan basınında panik yarattı: TSK neye hazırlanıyor?

TSK'nın 'Harekâta Hazırlık Eğitimleri' kapsamında Ege Denizi'nde bulundurduğu fırkateyn ve hücumbotlarının su üstü ve kara bombardımanı atışları Yunan basınında paniğe neden oldu. Donanmanın bombardımanlarını manşete taşıyan Yunan basını 'Türkler neye hazırlanıyor?' ifadesini kullandı.

O bombardıman Yunan basınında panik yarattı: TSK neye hazırlanıyor?

TSK’nın harekata hazırlık eğitimleri çerçevesinde Ege Denizi’nde bulunan fırkateyn ve hücumbotların su üstü ve kara bombardımanı yaptığının duyurulması, Yunan basınında geniş yankı uyandırdı.

Akşam’ın Pentapostagma’ya dayandırdığı habere göre, dünyayı saran koronavirüs pandemisine rağmen Türk Deniz Kuvvetlerinin Ege ve Akdeniz’deki faaliyetlerinin ara vermeden devam etmesi, Yunanistan’ı gelecek aylara ilişkin endişeye sevk etti.

Türkiye’nin koronavirüs salgını dolayısıyla Suriye’deki faaliyetlerini de sonlandırmadığı, ancak gerektiğinde takviye yapılabilecek şekilde tedbiren minimum düzeyde tuttuğu kaydedilen haberde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ege ve Akdeniz’deki yoğun faaliyetine işaret edilerek “Türkler neye hazırlanıyor?” sorusuna yanıt arandı.

2020 yılının ikinci yarısının “son derece sıcak” geçebileceğinin kaleme alındığı yazıda, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki sondaj faaliyetlerinin yanı sıra Kıbrıs, Yunanistan, Suriye ve Libya ile ilgili operasyonlarına da hız verebileceği belirtildi.

30 SAVAŞ GEMİSİ

Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı harekâta hazırlık eğitimlerinin Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’de yapıldığını açıklamıştı.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, eğitimlerin 30 Mart-01 Nisan arasında gerçekleştirildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Eğitimlere; değişik tipte 30 adet savaş gemisi, deniz karakol uçakları, helikopterler, insansız hava araçları, deniz piyade birlikleri, SAT/SAS timleri ile Hava Kuvvetleri Komutanlığından taktik hava gayreti iştirak etmiştir. COVID-19’a karşı aldığı önleyici ve proaktif tedbirler sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, harekâta hazırlık durumunu, verilecek her türlü görevi icra edebilecek şekilde salgından etkilenmeksizin en üst seviyede idame ettirmektedir.”