O FETÖ sanığı nasıl müdür oldu? Üstelik terfi etti…

Darbe davasında yargılanan Sait Gürbüz'ün, kaymakamlık, uzlaştırıcılık ve bilirkişilik de olmak üzere değişik alanlarda eğitim ve sertifikası veren Sürekli Eğitim ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nde göreve devam ettiği öğrenildi. Gürbüz hakkındaki güvenlik soruşturması belgesinin ortadan kaybolduğu da iddia edildi.

O FETÖ sanığı nasıl müdür oldu? Üstelik terfi etti…

“Darbeye yardım ve FETÖ üyeliği” suçlamasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Prof. Dr. Sait Gürbüz’ün, yargılama boyunca görevde kaldığı hatta müdürlüğe terfi ettiği öne sürüldü.

Sözcü’den Saygı Öztürk, yaşanan skandalı şöyle yazdı:

“Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Öğretim Üyesi Sait Gürbüz, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra “Harp Okulu Darbe Davası”nda tutuksuz sanık olarak yargılanmaya başlandı. Yargılandığı dönemde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde profesör kadrosu verildi. Ardından da Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne bağlı Sürekli Eğitim ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürlüğü’ne profesör kadrosuyla atandı. Bu merkez, aralarında kaymakamlık, uzlaştırıcılık ve bilirkişilik de olmak üzere değişik alanlarda eğitim ve sertifika veriyor.

MÜDÜR OLUYOR

Böyle önemli bir göreve getirilecek kişinin mutlaka güvenlik soruşturması, arşiv araştırması yapılması gerekir. Ancak, Prof. Dr. Sait Gürbüz’ün göreve başlatılması konusunda anlaşılan gerekli özen gösterilmemiş olacak ki tek döner sermaye geliri olan ve 40 civarında profesörün bulunduğu yere Gürbüz müdür olarak atandı.

Önemli bir davanın sanığı durumunda olan kişinin toplum hayatı ve kamuda önemli olan belge ve sertifikaları vermesini hadi gelin de yadırgamayın.

Olayı biraz daha açalım: Her kamu personelinin atanması sırasında incelenmesi ve ilgili kuruma gönderilmesi gereken belgeler var.

BELGE NEREDE?

“Gizli” kayıtlı bu belge her yerde üst düzey yetkili tarafından teslim alınır ve ancak o kişi tarafından açılır. Üniversitede konuşulan ise Prof. Dr. Sait Gürbüz’le ilgili güvenlik soruşturmasının üniversiteye geldikten sonra kaybolduğudur. “Olur mu?” demeyin oluyor işte.

Kritik bir üniversiteye gelen, 15 Temmuz Darbe Girişimi Davasında yargılanan kişinin üniversitede nasıl göreve başlatıldığı, Üniversite Rektörünün bu konuda neler yaptığı da merak konusu.

Prof. Dr. Sait Gürbüz, davası sonuçlanana kadar üniversitesinde görev yaptı, müdürlük görevini sürdürdü. Sonra, birden müdür ortadan kayboldu.

“Darbeye yardım ve FETÖ üyeliği” suçlamasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı anlaşıldı. Darbeye yardım ve FETÖ üyeliğinden yargılananların bırakın profesör kadrosuna yükseltilmesini, onca deneyimli profesör varken müdür olarak atanması tabii ki normal bir durum değil.

Hakkında bu kadar önemli iddia bulunan kişinin güvenlik soruşturması yapılmadı mı, ya da gelen belge nasıl kayboldu? İşte bunların da üzerinde durulmalı.