O ilahiyatçıdan ‘Namaz kılmayan öldürülür’ açıklaması

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sifil'in 2019'da çekilen bir videoda namaz kılmayan kişinin uyarılara rağmen kılmamaya devam ettiği takdirde öldürülebileceğini söylediği görülmüştü. Sifil, görüntülere ilişkin açıklama yaptı.

featured

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sifil‘in 2019’daki bir videosu sosyal medyada yeniden gündem olmuştu. Daha önce deve sidiğinin içilebileceğini söyleyerek gündeme gelen İlahiyatçı Ebubekir Sifil, bu kez de bir videoda namaz kılmayan kişinin uyarılara rağmen kılmamaya devam ettiği takdirde öldürülebileceğini söylediği görülmüştü.

Sifil, sosyal medyada gündem olan videosunda, “Bir adam var çok laubali davranıyor. Efendim, aslında namazın önemini biliyor. Kılmamak için herhangi bir meşru mazereti yok. Yani eli sağlam ayağı sağlam suya kavuşmuş, abdest alma sıkıntısı yok, namaz kılma sıkıntısı yok, zaman sıkıntısı yok vesaire. Bu adam keyfi olarak namazı sürekli biçimde aksatıyorsa cezaya çarptırılır. Çağırılır, azarlanır. Çağırılır, tekdir edilir. Çağırılır, dövülür. Devam ederse taziren öldürülebilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi ise Sifil hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

‘AKLIMI PEYNİR EKMEKLE YEMEDİM’

Geçen gün CNN TÜRK canlı yayınına katılan Sifil, “Meselenin aslı şudur; bu benim 4-5 sene önce yapmış olduğum sohbetlerden bir kesit, bir video kaydı. Fakültede talebelere anlattığım bir şey, kaldı ki talebelere anlatsam da buradan bir şey çıkmaz. Orada bana mezhep imamlarının namaz kılmayanlarla ilgili içtihadi görüşü sorulmuş, ben de onu söylemişim. Herhangi bir yorum katmadan, herhangi bir ilavede bulunmadan, mezhep imamlarının görüşünü söylemişim.” dedi.

Sifil, sözlerine şöyle devam etti:

Sosyal medya diye bir cadı kazanı var. Herkes ağzına geleni söylüyor. İnsanların itibarı, izzeti, kariyeri, toplum nezdindeki konumu göz ardı edilerek ahlaksızca, ilkesizce bir furya başlıyor. Birileri bir şey yapıyor. Başkaları da onu alıp onun üzerinden itibar cellatlığı yapıyor. Bu doğru bir şey değil.”

Bu konuda sayısız yazısı olduğunu söyleyen Sifil, “Ben namaz kılmayanlar öldürülsün diyecek kadar aklımı peynir ekmekle yemedim” dedi.

O ilahiyatçıdan ‘Namaz kılmayan öldürülür’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

  1. 1 ay önce

    var mı ki peynır ekmekle yıyesın

  2. 1 ay önce

    Adam bildiğin derya, deniz, umman… “Sahih hadis; deve sidiği şifalıdır, içilmelidir” diyen zaart. Sıradan biri değil, cadı kazanını kaynatanlardan.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!