O korkunç virüs dünyada azalırken Türkiye’de hortladı

Dünya'nın korkulu rüyası haline gelen AIDS hastalığı Türkiye'de 2009 yılından bugüne kadar binlerce insana bulaştı. Güncel olarak 16.000'den fazla HIV / AIDS hastası bulunurken, bu sayının 2022 yılında 39.000'i aşacağı söyleniyor.

O korkunç virüs dünyada azalırken Türkiye’de hortladı

Gilead Sciences Türkiye’nin Sabancı Üniversitesiyle yaptığı işbirliği sonucu “Birlikte HIV’den Güçlüyüz” temasıyla yapılan “Türkiye’de HIV” belgeseli gösterildi. Gösterimden sonra yapılan oturumda hastalık tartışıldı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Deniz Gökengin, HIV ile mücadelede dünyada %23 azalma meydana gelmesine rağmen, Türkiye’de son 10 yıl içerisinde çok ciddi artış yaşandığının altını çizdi.

Türkiye’de bu hastalığın her yıl 3 ila 4 000 kişiye bulaştığını söyleyen Gökengin, kendilerinin aslında HIV’le yaşamakta olan insanların sadece yarısına tanı koyabildiklerini, bir bu kadar daha HIV’le yaşayan hasta olduğunu tahmin ettiklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye’de HIV’li hasta sayısının 10 yıl içerisinde tam %465 oranında artış gösterdiğinin altını çizen Gökengin, Türkiye’de anonim test merkezlerinin yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğunu asıl olaylarınr ancak böyle yakalanabileceğini aktardı.

Ne yazık ki HIV hastalığında tedavi konusunda hiçbir ilerleme meydana gelmediğini, HIV / AIDS’e bağlı ölümlerin son 9 yıllık dönemde global ölçüde düştüğünü fakat tek istisnanın Türkiye ve Orta Doğu olduğunu aktardı.

AIDS’in Türkiye için her geçen gün yaygınlaşan oldukça tehlike ve adeta sessiz bir düşman olduğunu da vurgulayan Gökengin, Toplumun %75’lik devasa kesiminin bu konuya ilişkin en ufak bilgi sahibi dahi olmadığını, HIV / AIDS’in topluma aktarılabilmesi için örgün eğitimden başlanıp bilinçlendirmeye yönelik yeni eylem planları hazırlamanın gerekli olduğunu belirtti.