O mektuplarda adı geçiyordu... FETÖ'nün kritik ismi Orhan İnandı'yı Kaşif Kozinoğlu böyle anlatmıştı!

Türkiye'nin uzun süredir iadesini istediği FETÖ'nün kritik isimlerinden 'Kırgızistan İmamı' Orhan İnandı yakalanarak Türkiye'ye getirildi. Haberi kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Peki Orhan İnandı'nın örgüt açısından önemi neydi? Silivri Cezaevi'nde şüpheli biçimde hayatını kaybeden MİT Orta Asya Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu, Orhan İnandı'nın bilinmeyenlerini mektubunda anlatmıştı...

O mektuplarda adı geçiyordu... FETÖ'nün kritik ismi Orhan İnandı'yı Kaşif Kozinoğlu böyle anlatmıştı!

VERYANSIN TV / ÖZEL

FETÖ'nün "Kırgızistan İmamı" Orhan İnandı'dan bir süredir haber alınamıyordu. 31 Mayıs gecesinden beri FETÖ'nün sosyal medya hesapları ve örgütün önemli isimleri, İnandı'nın kaçırıldığını duyurmaya başlamıştı.

İnandı'nın bulunması ve 'kurtarılmasını' isteyen FETÖ'cüler Kırgız birimlerine büyük baskı yaptı. Uluslararası arenada da devletleri harekete geçmeye çağırdılar. Etkili oldukları ABD ve Almanya gibi Batılı devletlere bu yönde çağrılar da yaptırmayı başardılar.

ARACI EVİNİN ÖNÜNDE KAPISI AÇIK HALDE BULUNDU

1 Haziran günü bazı Kırgız haber sitelerinde Orhan İnandı’nın Lexus 470 marka arabasının gece saat 04:20 sularında Bişkek'teki evinin önünde kapısı açık halde bulunduğu duyuruldu.

Kırgızistan İçişleri Bakanlığı, Kırgızistan vatandaşı Orhan İnandı’nın bulunması için ülke genelinde arama çalışması başlattığını duyurdu.

Sapat Eğitim Kurumları adına yapılan açıklamada da Orhan İnandı’ya 31 Mayıs 2021 gecesi saat 21:00’den itibaren ulaşılamadığı iddia edildi.

Uluslararası Sapat Eğitim Kurumları Başkanı İnandı, Kırgızistan ve Türk devletlerinde örgütlü FETÖ okullarının en önemli ismiydi.

Orhan İnandı, Kırgızistan'da 1990'lı yıllarında FETÖ ile bağlantılı olduğu bilinen Sebat Kırgız-Türk okullarının kurucusu olarak biliniyor.

Kırgızistan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sebat okullarının ismini Sapat olarak değiştirmiş, okulların genel müdürlüğüne bir Kırgız vatandaşı getirmişti.

1992 yılından itibaren Kırgızistan'da faaliyet gösteren söz konusu eğitim kurumu bünyesinde 16 liseyi, bir üniversiteyi, 5 orta okulu barındırıyor.

KOZİNOĞLU'NUN MEKTUPLARI

FETÖ'nün Kırgızistan'da devlet içinde büyük bir gücü olduğu da biliniyor.

İnandı ile ilgili en özel bilgiler ise FETÖ kumpasıyla tutuklanan MİT Orta Asya Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu'nun Silivri Cezaevi'ndeki sır ölümünde hemen önce gönderdiği mektuplarda yer alıyordu.

CIA bağlantısı ortaya dökülen FETÖ tutuklusu Enver Altaylı’nın Fetullah Gülen’e yazdığı raporlarda bir kişiyi özel hedef aldığı görülüyordu.

Altaylı “Eğer MİT’in başına o geçerse işiniz biter” anlamına gelen bir ihbarla Gülen’i uyarıyor ve müdahale etmeye çağırıyordu. Çünkü Kozinoğlu, FETÖ'nün Türkiye'de "cemaat" diye alkışlandığı ve devlet tarafından el üstünde tutulduğu bir dönemde "el yakacak" işler yapmıştı!

FETÖ'nün yurt dışındaki, özellikle de Orta Asya'daki okularının CIA adına birer casusluk merkezleri gibi çalıştığını tespit etmiş ve raporlamıştı.

KUMPAS LİSTESİNDE

İşte Enver Altaylı'nın dediği "o müdahale" FETÖ’cü polis şefleri ve savcılarıyla geldi.

Kumpas listesine yazılan Kozinoğlu Türkiye’ye çağrıldı. 9 Mart 2011’de Afganistan’dan Türkiye’ye döndü ve FETÖ’cü savcı Zekeriya Öz’e ifade verdi. 10 Mart’ta da Oda Tv kumpasıyla tutuklanarak önce Metris’e ardından Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Kozinoğlu, 12 Kasım 2011’de Silivri'de kaldığı koğuşta hayatını kaybetti. Yaşasaydı 13 gün sonra tutuklu olduğu Odatv davasının ilk duruşmasına katılacak ve kendi deyimiyle “çok önemli” açıklamalarda bulunacaktı.

Kozinoğlu, ölmeden bir süre önce 2011 yılında Aydınlık gazetesine kendi el yazısıyla mektuplar göndermeye başladı. Hemen her konuda önemli ifşaatlarda bulunan Kozinoğlu, bu mektuplarda kendisini CIA ve FETÖ’nün hedefi yapan, yurtdışındaki örgüt okullarının kapatılmasıyla ilgili yaptıklarını, örgütün imamlarını da anlatıyordu.

O mektuplarda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakalandığını duyurduğu FETÖ'nün "Orta Asya İmamı" Orhan İnandı da geniş yer tutuyordu.

'GİZLİ SERVETİ VE HAREMİ VAR'

İşte Kozinoğlu'nun "Ek Bilgiler" başlıklı mektubundaki (Ara başlıklar tarafımızdan atılmıştır) Orhan İnandı:

"1- Kırgızistan’da uzun yıllardır ve halen tüm okulların başında olan şahıs Orhan İNANDI, aslında F. GÜLEN’in Asya imamıdır. Kırgız devleti ile irtibatlı esasen odur. Büyükelçinin hiçbir forsu yoktur. TC Devleti de bu şahıs üzerinden Kırgız yönetimi ile irtibat kurmaktadır. Anılan şahıs Kırgızistan’da, F. GÜLEN cemaatinin bilgisi dışında GİZLİ bir ŞAHSİ servet de edinmiştir. Haremi vardır. Lüks içerisinde yaşamaktadır. Kırgızistan Servisi tarafından angaje edilmiştir. Kırgız Gizli Servisi her adımını bilmektedir. Anılan, Kırgız Servisine de F. GÜLEN cemaatini anlatmaktadır. Kırgızlar, F. GÜLEN’in okullarını muhtaç oldukları için şu an itibariyle kapatamamakta olmakla birlikte, Orhan İNANDI’dan elde ettikleri tüm bilgileri, Rus ve Çin servisine aktarmaktadırlar. (F. GÜLEN cemaatinin Asya faaliyetlerine ilişkin.)

Aslında RF [Rusya Federasyonu] ve Türkmenistan’daki okullar, Orhan İNANDI’nın verdiği bilgiler sonrası kapatılmıştır.

TİKA-THY, BÜYÜKELÇİLİKLER...

2- Ayrıca gerek Kırgızistan, gerek Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, Tacikistan’daki TİKA [Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı], THY, büyükelçiliklerdeki eğitim, ticari ve ekonomi, din, kültür müşavirliklerinin tamamı F. GÜLEN’ciler tarafından kapatılmıştır. Söz konusu ülkelerde F. GÜLEN’ci olmadan iş yapmak, ticaret vb. hiçbir faaliyet yaptırılmamaktadır. TİKA-büyükelçilik-THY-açık olduğu yerlerde okullar ve işadamları bir ekip şeklinde çalışmaktadırlar.

Tüm bu söylediğim gruplar, bu ülkelerde barınabilmek, ülkeden atılmamak için, anılan ülkelerin gizli servislerine aynı zamanda verdikleri bilgilerle Türkiye’yi de parsel parsel satmaktadırlar.

FETULLAH'I ÇILDIRTTI

3- Türkmenbaşı’nın ölümü sonrası Türkmenistan Cumhurbaşkanı olan BERDİMUHAMMEDOV, öncelikle, bakan yardımcılığına kadar yükselen, Türkmenistan sayesinde çok büyük paralar kazanan Ahmet ÇALIK’ı bitirmiş, gücünü elinden almış ve son olarak da F. GÜLEN’in okullarını kapatarak aslında çok büyük bir maddi damarı da kesmiştir. İşte RF’dan sonra Türkmenistan’da da okulların kapatılması F. GÜLEN grubunu çıldırtmıştır. Şimdi kesinlikle sıra Azerbaycan (bu ülkede bazılarını atmışlardır) ile KAZAKİSTAN’a gelecektir. Bu kapatma olayı fakir olmaları nedeniyle en son Afganistan vb. bölge ülkelerinde olur.

ABD ÇOK UĞRAŞTI

Özbekistan’dan sonra Türkmenistan’da da bu okullar kapanmasın diye, ABD’nin çok uğraşısı olmuştur. Ancak RF [Rusya Federasyonu], Özbekistan, Türkmenistan, anılan okulları “ülke güvenlikleri nedeniyle ve Nurculuk faaliyeti yapmaları dolayısıyla” kapatmaktadır.

OKUL MÜDÜRLERİ CIA'YA RAPOR VERİYOR

4- Anılan ülkelerde belirttiğim şahıslar, özellikle okul müdürleri o ülkelere ilişkin raporlarını da belli periyotlarda anılan ülkelerdeki CIA temsilcileri ile paylaşmaktadırlar. Ayrıca bu şahıslar o ülkelerden bayanlarla evlenip o ülkelerin pasaportlarını da almaktadırlar.

5- Asya’da en yoğun KIRGIZİSTAN’da yerleşik durumdadırlar.

'NURCULUKLA MÜCADELE DEPARTMANI' KURDULAR

6- Özbekistan, F. GÜLEN faaliyetlerine hiçbir şekilde müsaade etmemekte, yakaladığında ülkeye iade etmemekte, yargılayıp hapse atmaktadır.

Ancak Özbekistan her yönüyle bölgenin en önemli stratejik ülkesi olması bağlamında her yolu deneyerek bu ülkeye girmeye çalışmaktadırlar. Özbekler de bunları kısa sürede yakalamaktadır. Özbek İçişleri Bakanlığı’nda Nurculukla Mücadele Departmanı kurulmuştur (1994). Aynı yıl Özbekler Türkiye’de çeşitli okullarda okuyan tüm talebelerini geri çekmiş ve Özbekistan’daki okullarını kapatmıştır. Özbekistan’daki büyükelçilikte din müşaviri yoktur.

KORKUDAN KRİPTO ÇEKEMİYORLAR

Dışişleri Bakanlığı mensupları, her şeyi tüm çıplaklığı ile bilmelerine rağmen, bu konuda merkezlerine korkudan KRİPTO (bu konuda) çekememektedir. Özbekistan lideri İslam KERİMOV’un muhalifi Muhammed SALİH, ABD ve F. GÜLEN organizesi ile Türk topraklarında barındırılmakta, Başbakanlık tarafından korunmaktadır.

(...)

Ayrıca Mehmet EYMÜR'ün F. GÜLEN'den her ay maaş aldığı; Şenkal ATASAGUN sonrası dönmediği ABD'den, Ergenekon'u kurgulamak üzere Türkiye'ye geri döndüğü; aldığı maaşın meblağının çok yüksek olduğu (ayda 50 bin dolar); hakkındaki tüm davalardan F. GÜLEN mensubu yargıçlarca SIYIRDIĞI; ayrıca İstanbul'da F. GÜLEN'ci polislerce sıkı sıkıya korunduğu; Savcı Z. ÖZ ve Turan ÇOLAKKADI ile her hafta mutlaka görüştüklerine dair MİT'in elinde SPESİFİK belgeli bilgiler mevcuttur. Mehmet EYMÜR, Emre TANER tarafından da KORUNMUŞTUR."