O taşlar ‘sol’da yeni tartışma yarattı… ‘Yankee go home’ günleri nerede?

Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilmesini, askeri konvoyu taşlayarak protesto eden YPG taraftarları, Türkiye'deki sol hareket içinde tartışılmaya başlandı. BirGün'de yayımlanan yazıda, 'ABD emperyalizminin Suriye topraklarından kovulma görüntüleri değildi. Aksine, ne acıdır ki ABD askerleri Suriye’yi terk edip evlerine döndükleri için taşlandı' ifadesi kullanıldı.

O taşlar ‘sol’da yeni tartışma yarattı… ‘Yankee go home’ günleri nerede?

PKK/HDP’nin siyasi hegemonyası altında ezilen, ona teslim olan “sol” hareket içinde bir süredir, PKK-ABD ilişkisi alçak sesle eleştiriliyordu. “Sol”da efsane gibi anlatılan “Rojova” modelinin 9 günde dağılması ve ABD askerlerinin bölgeden çekilmesi, eleştirilerin daha yüksek çıkmasını sağladı. ÖDP’nin gazetesi BirGün’de “Birgünce” imzasıyla yayımlanan yazının satır başları şöyle:

“(…) Trump’ın aşağılayıcı mektubu, Erdoğan ve ailesinin mal varlığını da içeren yaptırım işaretlerinin sonunda ateşkes sağlandıktan sonra ‘YPG/PYD unsurları’ sınır hattından çekilirken Soçi’den çıkan sonuçla, AKP’nin Suriye iç savaşının başından itibaren aldığı pozisyonu büyük ölçüde değiştirmek zorunda kaldığı tescil edilmiş oldu.

Şimdi harap olmuş Suriye içinde kim ne kadar kazandı sorusuna yanıt aranırken, ‘petrol kuyularının güvenliğini sağladık’ diyen Trump’ın sözleri belki de çok şeyi özetliyor.

Operasyon boyunca Kürtlerle Esad arasında köprü kuran Rusya, TSK’nin askeri operasyonunun bittiğini MSB’den önce açıklarken, iktidar bloku, PYD güçlerinin sınırdan uzaklaştırılması adına Suriye muhafızları ve Rus devriyeleriyle beraber çalışmayı kabul etme noktasına geldi. Böylece fiili olarak Esad’ın otoritesi tanınırken, Suriye’de iktidarı İslamcılara devretme hayali de tarihe karıştı.

(…)

Amerikan askeri konvoyunun Fırat’ın doğusundan çıkarken taşlandığına ilişkin görüntüler günlerce tartışıldı! Ama bu görüntüler yüzbinlerce insanın ölümünden sorumlu olan ABD emperyalizminin Suriye topraklarından kovulma görüntüleri değildi. Aksine, ne acıdır ki ABD askerleri Suriye’yi terk edip evlerine döndükleri için taşlandı.


Neredeyse kimse bunu yadırgamadı. Dokuz bin kilometre uzaktan gelen ABD’nin varlığı değil, yokluğu eleştirildi. Hatta solda görünen aydınların, örgütlerin bazıları da Suriye’deki Amerikan varlığına ve politikalarına yönelik her tür eleştiriyi, ‘Kürt düşmanlığı ve milliyetçilik’ karalaması altında taş yağmuruna tuttu! Meşhur Zizek, “Kürtler anti-emperyalist dayanışma uğruna kendilerini mi feda edecek?” diye sordu! Ortadoğu halklarını kirli çıkarları için feda eden Amerikan emperyalizmini bir yana bırakarak…

Tuhaf zamanlarda yaşıyoruz gerçekten de… Celladın kurtarıcı olduğu, halkların cellatlar karşısında çaresiz kaldığı ve her durumda feda edilenin, ezilenin emekçi yoksul halklar olduğu acımasız zamanlar… Evet, şimdi sokaklarda “Yankee go home!” seslerinin yükseldiği o eski günlerde değiliz, belki de o yüzden bu haldeyiz…”

Amerika’ya bel bağlayanlar, askerlerini taşlarla gönderdi!