O ülkede kedilere sokağa çıkma yasağı

Almanya ve Hollanda da her yıl 340 milyon hayvanın kediler tarafından öldürülmesi sonucu Hollandalı avukatlar kediler için sokağa çıkma yasağı ile tasma yükümlülüğü getirilmesi için mahkemeye başvurdular.

O ülkede kedilere sokağa çıkma yasağı

İki ila üç milyon evcil kedi ve on binlerce sokak kedisinin yaşadığı Hollanda’da iki avukat son yılların en ilginç davasını açarak gündeme oturuverdiler. Serbest dolaşmalarına izin verilen evcil kedilerin her yıl milyonlarca kuş, kemirgen ve sürüngen ölümlerinden sorumlu olduğunu iddia eden Hollandalı avukatlar kediler için sokağa çıkma yasağı ile tasma yükümlülüğü getirilmesi için mahkemeye başvurdular.

Gerçekedebiyat.com’dan Erdem Buyrukçu’nun özel haberine göre Tilburg Üniversitesi’nin çevre avukatlarından Arie Trouwborst ve Han Somsen, yaptıkları araştırmalar sonucunda Hollanda’daki yaklaşık iki buçuk milyon sahipli ve sokak kedisinin her yıl yaklaşık 140 milyon hayvan öldürdüğü sonucuna ulaştıklarını iddia ederek, “Sokak kedileri kendilerini beslemek için avlanırlar. Ama evlerde beslediğimiz ve karnını doyurduğumuz evcil kediler yiyecek uğruna öldürmezler, çünkü doğal bir av içgüdüsüne sahiptirler. Sadece bu duygu ile avını öldürüp bırakırlar…” dedi.

Korunan hayvan türlerinin kasıtlı olarak öldürülmesi veya rahatsız edilmesinin AB hayvan koruma yasalarıyla çeliştiğine, kedilerin yaşattığı kuş soykırımına kedi sahiplerinin de bilinçsiz davranışları, eksik bilgileriyle ortak olduğuna dikkat çeken Arie Trouwborst’a göre, dünya çapında 367 hayvan türü tehlike altında.

Thouwborst: “Çok sayıda hayvanı yakalayıp öldürüyorlar, sadece öldürmekle kalmayıp çeşitli hastalıkların yayılmasına da neden olabiliyorlar. Kuşlar, küçük memeliler, sürüngenler, amfibiler gibi yerli türleri yok ediyorlar. Onlarca kuş ve memelinin nesli tükenmiş olmasından da ev kedileri sorumludur. Bu nedenle evcil kedilere sokağa çıkma yasağı getirilmelidir.“ diyerek konunun ciddiye alınmasını istedi.

Hollandalı iki avukata destek olan Naturschutzbund Deutschland e. V. NABU kuş uzmanı Lars Lachmann ise, Almanya’da en az sekiz milyon evcil kedi ve sayısız sokak kedisi olduğuna dikkat çekerek, “Yaptığımız araştırmalara göre Almanya’da her yıl 200 milyon kuşun kediler tarafından öldürüldüğünü tahmin ediyoruz. Sayıları tartışmak şu an anlamsız ama istatikler tutulabilmiş olsa bu sayının yükselme olasılığı da var. Dikkat ederseniz yerleşim alanlarında ve tarım arazilerinde kuş popülasyonları kedisiz olduklarından dengelidir. Kedilerin yoğunluğu çok yüksek olan, bahçelerde neredeyse hiç kuş olmadığı bile görülebilir.”dedi.

 

Evcil kedi sahiplerine bir önerde bulunan Lars Lachmann, “Kedinize Mayıs ortasından Temmuz ortasına kadar sahiplenip açık havaya çıkmasına izin vermezseniz kuşlara çok yardımcı olursunuz. Onların çoğalmasını, doğanın dengesini bulmasına ve kuş türlerinin yok olmamasına bir katkınız olmuş olur…“dedi.

Lachmann, kedilere takılacak ufak bir çanın en azından yetişkin kuşların yakalanmasını önleyebileceğini ifade ederek, “ Kedilerinizin içgüdülerini tatmin eden basit oyuncaklarla evde zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kedilerinize zaman ayırıp onlarla oynayın o zaman onların içindeki avlanma duygusunu da azaltmış olursunuz“ uyarısında bulundu.