Obama’nın parmakla çağırdığı Davutoğlu, Trump’ın mektubu karşısında coştu

Stratejik derinlik iddiasıyla yola çıkıp ABD'nin bölgedeki politikalarının memurluğunu yapan eski Başbakan Davutoğlu, parti kurma sürecinde Trump'ın mektubuna sert çıktı.

Obama’nın parmakla çağırdığı Davutoğlu, Trump’ın mektubu karşısında coştu

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı skandal mektubu eleştirdi.

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, Manisa’da verilen bir yemek sonrası eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı söyleşiyi yayınladı. Orhan Uğuroğlu’nun sorularını cevaplandıran Davutoğlu, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yönelik küstah sözlerine ilişkin de konuştu.

‘Trump’ın mektubu için ne diyorsunuz?’ sorusunu cevaplandıran Davutoğlu, “Alçakçadır, yüz karasıdır” cevabını verdi. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Trump’ın skandal mektubunun ABD’ye kesinlikle geri çektirilmesi gerektiğini söyledi.

Trump’ın Türkiye ve YPG’yi kavga eden iki çocuğa benzetmesine de tepki gösteren Davutoğlu, “Trump’ın iki çocuk benzetmesini okuyunca tüylerim diken diken oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti terörle eş tutulamaz. Biz onuru ile yaşayan bir milletiz” dedi.

OBAMA PARMAĞIYLA ÇAĞIRMIŞTI

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Güney Kore’de ABD Başkanı Barack Obama ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında Obama’nın Davutoğlu’na yaptığı parmak hareketi sosyal medyada ve siyaset kulislerinde tartışma konusu olmuştu.

 Rusya Devlet Başkanı Putin’in de Davutoğlu’nu çağırma biçimi de çok konuşulmuştu. .

CLİNTON’DAN DAVUTOĞLU’NA DAVU

2015 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı Hillary Clinton’ın paylaşılmamış e-postalarını açıklanmış ve Clinton’un Davutoğlu hakkında ‘Davu’ diye bahsetmesi dikkat çekmişti.

KERRY BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMIŞTI

Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 2014 yılında ABD’li mevkidaşı John Kerry ile Suriye’yi görüşmek üzere Paris’te buluşmuştu.
Davutoğlu’nun karşısında Kerry’nin ‘bacak bacak üstüne atıp rahat tavırlar sergilemesi dikkat çekmişti.
Veryansın TV