Odatv-Aydınlık tartışmasında görünmeyen ayrıntı

Aydınlık, Ekrem İmamoğlu'nun Chatam House ziyaretini 'Odatv görmezden geldi' diyerek manşetine taşıdı. Odatv, 'Siz de Erdoğan'ı görmediniz' diye yanıtladı. Ancak görünmeyen başka bir ayrıntı vardı.

Odatv-Aydınlık tartışmasında görünmeyen ayrıntı

Aydınlık gazetesinin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Chatham House ziyaretini ve Odatv’nin bu haberi görüş biçimini eleştirmesine Odatv’den yanıt geldi.

“Aydınlık’ın gazeteciliği bu ayrıntıyı yazmaya yetmedi” başlığıyla haber hazırlayan Odatv, “Aydınlık İmamoğlu’nun ziyaretini eleştirdi ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Chatham House’u ziyaret ettiğini hatırlatmadı” sözlerini kullandı.

Aydınlık’ın bu habere yanıtı ne olacak merak konusu.

Ancak biz fark edilmeyen başka bir şeyi hatırlatalım.

Bildiğiniz gibi, geçen günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İngiltere’de düşünce kuruluşu olan Chatham House’u ziyaret etti. Bir dizi görüşme yaptı.

CHATHAM HOUSE’A GİDEN BAŞKA BELEDİYE BAŞKANI VAR MI?

Araştırdık, bulamadık, belki vardır ama İmamoğlu dışında bugüne kadar başka hiçbir belediye başkanı Chatham House gitme gereği duymamış ya da bu enstitüye davet edilmemiş.

“Bakın oraya daha önce kim gitmiş” gibi araştırma haberlere imza atan Odatv nedense İmamoğlu’nun gittiği kurumlara daha önce kimlerin gittiğini yazmamış ya da araştırmamış. Hatta onu bırakın, haberde neredeyse İmamoğlu’nun Chatham House kuruluşuna zor yer vermiş.

ODATV CHATHAM HOUSE’U NASIL TANIMLADI?

Peki Chatham House nasıl bir düşünce kuruluşudur?

Aşağıdaki Chatham House tanımlamaları Odatv’nin haberlerinden ve yazılarından derlendi. Veryansın Tv olarak da biz de bu tanımlamaların tamamını kabul ediyoruz.

Chatham House şöyle tanıtılmış:

– İngiltere istihbarat örgütünün fikir merkezi…

– En büyük küresel mason kuruluşlardan biri…

– Osmanlı hilafetinin yıkılışıyla eşzamanlı; 1920 yılında kuruldu…

– Sevr’in mimarı…

– Dünyaya el koyma hedefi güden küresel elitin merkezi…

– CFR’nin (Council on Foreign relations) Dış İlişkiler konseyi’nin kız kardeşi.

– İsrail devletinin kuruluşuna öncülük eden, Osmanlı’yla, Orta Doğu’yu ilk parçalayan Sykes–Picot haritalarını çizen masa…

– İngiliz istihbaratına bağlı Exeter Üniversitesi’yle bağlantılı…

ODATV ERDOĞAN VE GÜL HABERLERİNİ NASIL GÖRDÜ?

Odatv Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Chatham House ziyaretini “Sahi o kurumun ne olduğunu biliyorlar mı?” başlığıyla görmüştü.

Yine aynı Odatv eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aldığı ödülü de “Gül’e ödül veren Chatham House nedir?” başlığıyla haber yapmıştı.

İMAMOĞLU’NDA NEDEN GÖRMEZDEN GELDİ?

Peki Odatv hem Erdoğan hem de Gül’ün Chatham House ziyaretlerini böyle görürken, Ekrem İmamoğlu’nun ziyaretinde söz konusu düşünce kuruluşunun neye hizmet ettiğini yazmadı? Ve neden bu ziyareti başlığına taşımadı?

GÖZDEN KAÇAN İLGİNÇ AYRINTI

Yine gözden kaçan bir başka ayrıntı daha var…

Odatv Aydınlık’a tepki gösterdiği haberde şu noktaya dikkat çekti:

“Hükümete yakın isimler, AKP içinde henüz kavga yokken, Abdullah Gül’ün Chatham House’dan ödül almasına ses çıkarmamıştı. Fakat aynı isimler, 2017 yılının Aralık ayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Chatham House’da konuşma yapmasını eleştirmişti. Kılıçdaroğlu’nun bu ziyaretinden 5 ay sonra bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan, Chatham House da konuşma yapmıştı. Yine aynı isimler bu ziyareti görmezlikten gelmişti.”

Odatv bu paragrafı yazarken, öyle sanıyoruz ki kendi arşivlerine bakmayı unuttu:

Sizce Odatv Kemal Kılıçdaroğlu’nun Chatham House ziyaretindeki haberi nasıl gördü?

Merak ettik…

Baktık…

Ama haber bulamadık.

VERYANSIN TV