Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklandı

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç'ın 'MİT mensubunu ifşa ettikleri' iddiasıyla tutuklanmalarının ardından soruşturmaya dahil edilen Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan da tutuklandı. 

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmaya dahil edilen Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ifadeye davet edilmişti. Pehlivan savcılığın daveti üzerine bugün avukatlarıyla Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi.

‘2011 TÜRKİYE’SİNDE BUNU YAŞARKEN ODATV KAPATILMADI’

Pehlivan ifade vermeden önce adliye önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Barış Terkoğlu ve biz 19 ay Silivri cezaevinde tutuklu kaldık ve o duvarları aşıp çıktık gazeteciliğe devam ettik. Biz 2011 Türkiye’sinde bunu yaşarken Odatv kapatılmadı. FETÖ Odatv’yi kapatmadı ama bugünün hükümeti, bugünün devlet erkleri Odatv’yi kapattı. Şimdi ben BTK’nın idari tedbir iddiasıyla, geçici olarak kapattığı iddiasıyla, şu an okuruna ulaşamayan Odatv’nin yayın yönetmeniyim. Burada Barış’ın da şüpheli olduğu davanın büyük ihtimalle sanığı olacağım. O yüzden avukatlarımızı aradılar ve ifade vermeye geldik. Bana yapılanın aynısı Barış Terkoğlu’na da yapılabilirdi. Tıpkı Fetullahçılar gibi sabahın dördünde o eve polis gitmeyebilirdi.”

Savcılıkça ifadesi alınan Pehlivan, “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa ettiği” iddiasıyla tutuklanması talebiyle nöbetçi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Pehlivan, savcının kararının ardından “Kendinize iyi bakın” diye seslendi.

‘BENİM İÇİN BU DURUM BİR DEJAVUDUR’

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nde verdiği ifadesinde gazeteci Barış Pehlivan, “Öncelikle teşekkür ederim, sayenizde bugün bir kutlama yaptık. Bugün Fethullahçı Gladyonun yıkımının en önemli yıl dönümünden birisini kutladık. Bundan 9 yıl kadar önce buradaki avukatlarla birlikte bu adliyede toplanmıştık. Çünkü Odatv davasının ikinci dalgası yapılmıştı. Hakim, savcı koltuklarında olan teröristleri yıkmak için biz haberler yapmıştık. Benim için bu anlamda bu durum bir dejavudur. Nasıl ki bundan 9 yıl önce sadece gazetecilik yaptığım için tutuklandıysam, şu anda da gazetecilik yaptığım için karşınızdayım. Ben 2020 Türkiye’sinden adalet beklemeyen bir gazeteciyim. Vereceğiniz kararın benim burada yapacağım savunmaya göre değişmeyeceğini bilen bir gazeteciyim” dedi.

‘SORUŞTURMAYI YÜRÜTEN İKİ SAVCI MİT KUMPASI İDDİANAMESİNDE AYNI SUÇU İŞLEDİLER’

Soruşturmayı yürüten iki savcının yakın zamanda hazırladıkları 7 Şubat MİT kumpası iddianamesinde müşteki olarak yer verdikleri MİT mensuplarına dikkat çeken Pehlivan, “Bu iddianamede MİT mensuplarının isim, soy isim ve diğer ailevi ve kişisel bilgileri vardı ve bu kamuya açıktı. Söz konusu iki savcı da aynı suçu işlemişlerdir” ifadelerini kullandı. İddianamedeki müşteki MİT’çilerin ifadelerinde isimleri ve kimliklerinin deşifre edilmesinde Sabah ve Türkiye gazetelerine dikkat çektiklerine vurgu yapan Pehlivan, şöyle devam etti:

‘ABDURRAHMAN ŞİMŞEK BİR TETİKÇİDİR’

“Söz konusu iki sayın savcı tıpkı bana ve arkadaşlarıma yaptığı gibi, o sözde gazetecileri, haber müdürlerini, sözde muhabirlerini adliyeye getirip bizlere yaptığı muameleyi gösterip, sormamıştır. Şu anda Sabah Gazetesi Özel İstihbarat Müdürünü benim bulunduğum sandalyeye getirmeye cesareti yoktur. Abdurrahman Şimşek bir tetikçidir. Ben bu davada sanık sandalyesindeysem 3 hafta önce kabul edilen MİT iddianamesinde Abdurrahman Şimşek’in de sanık olarak kabul edilmesi gerekiyordu. Günün yeni Ekrem Dumanlı, Mehmet Baransu, Önder Aytaç ve Emrullah Uslularına dokunmayan yargı, Odatv’ye operasyon çekiyor.”

‘SABAH GAZETESİ ÇALIŞANI OLSAYDIM BU SANIK SANDALYESİNDE OLMAZDIM’

Odatv’de hiçbir MİT mensubunun ve ailesinin kimliğini, yaptığı görevi, hakkındaki bir belgeyi, Türk istihbaratına zarar verecek bir bilgiyi yayınlamadıklarını söyleyen Pehlivan, “MİT mensubumuzu da şehidimizin ailesini de koruma içgüdüsüyle birçok bölüme oto sansür uygulanmıştır. O nedenle benim burada bulunmamın bu davayla daha doğrusu bu haberle çok da ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Ben eğer Odatv’nin genel yayın yönetmeni değil de Sabah Gazetesi’nin bir çalışanı olsaydım bu sanık sandalyesinde karşınızda olmazdım” dedi.

‘BENİ BİRAZDAN TUTUKLAYACAKSINIZ’

Pehlivan, savunmasını şöyle sürdürdü:

“Bu adliyeden zengin FETÖ’cüler sırf parası var diye elini kolunu sallayarak çıkıyorken beni birazdan tutuklayacaksınız. Bu adliyeden sırf bazı tarikat mensuplarına yakın diye insanlar hüsnü şehadet ettirilerek serbest kalıyorken siz beni birazdan tutuklayacaksınız. Bu adliyede rüşvetle dosyalar kapatılırken, siz beni birazdan tutuklayacaksınız.

Şu anda burada sanık sandalyesinde bir metastaz yaşıyoruz. Ben 27 yaşında tutuklanan bir gazeteciydim. 19 ay Silivri Cezaevinde tutuklu kaldım. Cezaevine girerken de çıkarken de başım dikti.”

16 yıldır gazetecilik yaptığını belirten Pehlivan, “Hapise giren adamı hapisle korkutamazsınız. Gireceğim ve orada da gazetecilik yapacağım. Çıkacağım ve çıkınca da gazetecilik yapacağım. Türkiye gazetecilik tarihi bunun gibi örneklerle doludur. Tek derdimiz Türk halkını aydınlatmaktır” ifadelerini kullandı.

TUTUKLANDI

Mahkeme, Barış Pehlivan’ın, “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan tutuklayarak cezaevine gönderildi.

Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabiri Hülya Kılınç Libya’da şehit olan MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin haberden dolayı “MİT mensuplarına ait bilgileri iletişim araçları aracılığıyla yaydıkları” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Tutuklama kararlarının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Odatv internet sitesine erişim engeli getirilmişti.