Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç tutuklandı

Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabiri Hülya Kılınç Odatv'de yayınlanan MİT mensubunun cenaze haberi nedeniyle çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç tutuklandı

Gazeteci Barış Terkoğlu hakkında Odatv haber sitesinde yapılan MİT mensubunun cenaze haberi nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltı kararı verilmişti.

Barış Terkoğlu, dün sabah erken saatlerde gözaltına alınarak Vatan Caddesi’ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Terkoğlu’nun ardından haberi yapan ve Manisa’da yaşadığı öğrenilen muhabir Hülya Kılınç da gözaltına alındı.

Manisa’dan uçakla getirilen Hülya Kılınç ve emniyetteki işlemleri tamamlanan Barış Terkoğlu dün akşam saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılıkça ifadesi alınan Kılınç ve Terkoğlu savcılık tarafından tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

TUTUKLANDILAR

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinde sorguları yapılan Terkoğlu ve Kılınç, “MİT mensuplarına ait bilgileri iletişim araçları aracılığıyla yaydıkları” iddiasıyla tutuklandı.

BARIŞ TERKOĞLU’NA İSNAT EDİLEN SUÇLAMALAR ŞÖYLE:

– İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri elde etmek (2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu 27/1)

– İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgelerin ele geçirilmesine sebebiyet vermek (2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu 27/2)

– İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek (2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu 27/3-1)

Barış Terkoğlu, mahkemede yaptığı savunmada şunları söyledi:

“Bahse konu haber içeriği ile ilgili üzerime atılı suçu kabul etmiyorum burada hukuki bir yargılama olduğunu varsayarak savcılık aşamasında bir savunma yaptım. Ben bu soruşturmada evimden alındığım andan çok daha öncesinde burada sanık olarak bulanacağımı biliyordum. Bunu avukatıma da önceden haber verdim. Üstelik burada şüpheli olmamın bu haber ile ilgisi olduğunu da düşünmüyorum, bu haber beni burada bu mahkemelerde sanık yapabilmek için üretilmiş bir bahanedir. Ben 9 yıl öncesinde bu zamanlarda bu mahkemelerde savunma yaptım ve tutuklandım, yıllar sonra o yargılama bizim karşımıza kumpas olarak çıktı, bugünse sadece adı değişmiş bir zihniyet eli ile bana ve bize tezgah kurulmuştur, bunu söylememdeki amacım 9 yıl öncesinde daha hakkımda soruşturma bile açılmamışken bugünkü iktidarın desteklediği Fethullahçı yapılanma beni günlerce hedef gösterdi. Hakkımda daha soruşturma bile yokken iddianameleri yırtıp bu salonlardan çıktım.

Dün nasıl bir çete yargıyı kendi önünde engel gördüğü bizleri üstünde sopa olarak kullandıysa bugün de yargıya baskı kuranlar aynı sopayı bizim üzerimizde kullanıyorlar, herkes şunu bilmelidir ki bir ülkede benim gibi sade bir yurttaşın hukuk güvenliği yoksa hiç kimsenin hukuk güvenliği yoktur. Benim bu mahkemeye çıkarılma nedenim bir tane haberdir. Burada savunma yapmaya zorlanmamın nedeni bir gazetecinin hassasiyet ile hazırladığı haberi yayınlayan kurumun haber müdürü olmamdır. Ben gazeteciliği sorgulamaları bu hale dönüştüren kimselerden öğrenmedim. Nasıl gazetecilik yapılacağını bu iddianame gibi taleplerden mahkeme kararı gibi sevk yazılarından öğrenecek değilim. Bugün bu talebe konu olan MİT kanunu bu adliye salonundaki bazı yargı mensuplarının bilmediğine eminim. Bundan 9 sene öncesinde ben bu salonlarda bir MİT yöneticisi ile sanık oldum. O MİT yöneticisinin adını vermiyorum. O MİT yöneticisi daha mahkeme önüne bile çıkarılmadan cezaevinde katledildi. O katliamın hesabını sözüm ona bugünkü hukuk adamları gelip sormadı. Ama ben sordum. O gün benim de yargılandığım MİT mensubunun adı soyadı, ailesinin adı adresi kimlik numarası fotoğrafı, kitaplığındaki kitaplar, müzik kasetleri, iddianamelere konuldu, medyaya servis edildi. Bunun yanlış olduğunu ben savundum.

(Barış Terkoğlu adliyede mahkeme ifadesi öncesi) Foto: Odatv

Terkoğlu’nun savcılık ifadesinin tamamı şöyle…

 

GÜN İÇİNDE YAŞANANLAR

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince sabah erken saatlerde gözaltına alındı.

Terkoğlu hakkında Odatv’de yayınlanan bir haberde, şehit olan MİT mensubunun kimliğinin deşifre edildiği öne sürülerek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltı kararı alındığı öğrenildi. Terkoğlu, sabah erken saatlerde gözaltına alınarak Vatan Caddesi’ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Ardından gün içinde Odatv’den ikinci gözaltı haberi geldi. Söz konusu haberi yapan Oda TV muhabiri Hülya Kılınç için de gözaltı kararı verildiği öğrenildi. Kılınç’ın yaşadığı Manisa’da gözaltına alındığı ve İstanbul’a götürüldüğü bildirildi.

Odatv, sabah saatlerinde yaşanan gözaltı haberini böyle duyurmuştu: “FETÖ’nün içyüzünü Türkiye’de ilk ortaya çıkaran yayın organlarından Odatv’ye, FETÖ’nün 2011’de yaptığı gibi sabaha karşı gözaltı kararı çıkarılması dikkat çekti.”

Odatv haber müdürüne yönelik gözaltına gerekçe olan o haber:

KHK İLE MİT KANUNU DEĞİŞTİ

Anayasa değişikliğinin ardından Cumhurbaşkanlığı’na bağlanan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) için 2017 yılında çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile kurumun yapısı yeniden düzenlenmişti.

694 Sayılı KHK’nin 75. maddesi ile MİT Kanunu’nun 27 maddesinin ikinci fıkrasına “ailelerinin kimliklerini” ibaresinden sonra gelmek üzere “makam, görev ve faaliyetlerini” ibaresi eklenmişti.

KHK’da MİT personelinin kimliğinin gizlenmesiyle ilgili maddeler de yer alıyor. MİT mensuplarının sadece kimliklerini değil, makam, görev ve faaliyetlerini ifşa etmek de yedi yıla kadar hapis cezasına tabi oldu.

Madde şöyleydi:

“MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini herhangi bir yolla ifşa edenler ile MİT mensuplarının kimliklerini sahte olarak düzenleyen veya değiştiren ya da bu sahte belgeleri kullananlara üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası verilir.”