Odatv kimi kandırıyor: Kaftancıoğlu Nazım şiiri okumaktan mı yargılanıyor?

CHP'nin tartışmalı ismi Canan Kaftancıoğlu'nun yargılandığı davada karar açıklandı. Odatv haberi 'Nazım Hikmet şiiri okumayı cezalandırdılar' başlığıyla okurlarına sundu.

Odatv kimi kandırıyor: Kaftancıoğlu Nazım şiiri okumaktan mı yargılanıyor?

Sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle yargılanan Canan Kaftancıoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama”, ”kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, ”Cumhurbaşkanına hakaret”, ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve ”terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edildi.

Kısa süre öncesine kadar Canan Kaftancıoğlu’nun terör örgütlerini övüp devlete “seri katil” demesini eleştiren bazı “Atatürkçüler” bugün yalanlarla Kaftancıoğlu’nu aklama derdine düştü.

Odatv internet sitesi “Nazım Hikmet şiiri okumayı cezalandırdılar” başlığıyla haberi okuyucularına servis etti.

Öncelikle belirtelim, hiçbir siyasetçi fikirlerinden ötürü hapsedilemez. Ancak bu özgürlük size devlete küfredip teröristi övme hakkı vermez. Hiçbir dünya devletinde buna müsaade edilmez. Demokrasinin sorumluluklarından kaçılmaz.

Nihat Genç’in de yazdığı gibi “Tunceli yaylasında öldürülen dünya güzeli çocuklar karşısında terörü lanetlemek ve terörle iltisaklı her yapının karşısına geçmek demokratik bir sorumluluktur.
Demokrasinin bu sorumluluklarını almıyorsunuz ama demokrasinin her türlü özgürlüğünü yayıla yayıla kullanmaya çalışıyorsunuz.”

Türkleri “Ermeni soykırımı yapmakla” suçlayan, 15 Temmuz’da FETÖ’cü hainlere karşı meydanlara çıkanları aşağılayan, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” demeyi militarist bulan, PKK kurucusu Sakine Cansız’ın öldürülmesine “Ve insanlık yine kaybetti” sözleriyle gözyaşı döken, “Erdoğan’ın dötünün kılı olmaya meraklı sadece bir kadın var zannediyorduk. Ne çok meraklısı varmış arkadaş” şeklinde paylaşımlar yapacak kadar “seviyeli”, “terbiyeli” bir kişiyi savunmak, mazisi böyleleriyle mücadeleyle dolu Odatv’nin düşeceği durum olmamalıydı.

Adı “kanas”a çıkmış biri kendini savunmak için Nazım Hikmet’i karıştırmış bunca şaibeli açıklamasının içine, siz neden manşete “Nazım Hikmet şiiri okumayı cezalandırdılar” diyorsunuz. Bu ilk de değil.

Odatv, Kaftancıoğlu’nun savunmasını böyle haberleştirmişti

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan ceza alan birisini “Nazım Hikmet” üzerinden aklama çabanız başta Nazım’a hakarettir.

HANİ ÇOCUKLAR DAĞA KAÇIRILMAMIŞ EVLENMEKTEN KAÇIYORDU

Aynı sıralarda bir başka Odatv haberi. Bugüne kadar HDP önünde evlatları için eylem yapan anneleri görmezden gelen CHP’nin açılımcı bir ismi orta yollu mesaj paylaşmış. Ne HDP’nin adı geçiyor ne terör örgütüne tepki var. Kadın kotasından CHP Parti Meclisi’ne giren oradan da milletvekilliğine sıçrayan ““ulusalcılar giderse parti güçlenir” fikriyle Kılıçdaroğlu’na yol gösteren Mehmet Bekaroğlu, “Artık yeter, bu kanı durduralım, barışı tesis edelim!” demiş. Günlerdir annelerin eylemine sessiz kalan, haber yapacağı zaman da PKK’nın ajansını kaynak alıp “Dağa kaçırılmamış evlenmekten kaçmış” haberi yapan Odatv, “Diyarbakır’daki annelere CHP’den kritik destek” diyerek Bekaroğlu’nun bu suya sabuna dokunmayan tweet’ini haber yapıyor.

23/08/2019 Odatv manşeti

Odatv, anneye değil PKK’ya inandı