‘Oğluma kavuşursak dünyalar bizim olur’

featured
service

Çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerinin HDP İl Başkanlığı önündeki oturma eylemine katılan aile sayısı 40’a yükseldi.

Diyarbakır’da, kayıp çocuklarının bulunması için HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin sayısı, 2014’te Muş’ta terör örgütü PKK tarafından kaçırılan oğlu Musa (21) için gelen İkram Göktürk ve 2015’te Muş’ta PKK’ya katıldığını söyleyen oğlu Onur (28) için gelen Selma Han ile 16’ncı günde 40 oldu.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutarak partinin il binası önünde 3 Eylül’de oturma eylemi başlatan Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti sürüyor.

Yürekleri, kendilerinden koparılan çocukları için atan anneler, özlem duydukları evlatlarına kavuşacakları anın hayalini kuruyor.

Gözyaşı dinmeyen annelerden kimi evladına kavuştuğunda sarılıp koklamayı kimi bağrına basıp kucaklamayı kimi de sevdiği yemekleri yapmayı hayal ediyor.

Oturma eylemine 17 yaşında dağa kaçırılan oğlu Ramazan için katılan Mevlide Üçdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 yıldır evladına hasret olduğunu söyledi.

Üçdağ, 5 çocuk annesi olduğunu, 4’ünü evde bırakarak kaçırılan oğluna kavuşmak için eyleme katıldığını belirterek, “Kurban keseceğim, yeter ki oğlumu göreyim. Onun için her şeyi yaparım.” dedi.

Oğlunun en çok gözleme ve patates kızartmasını sevdiğini, evde her yemek yaptığında gözyaşı döktüğünü anlatan Üçdağ, “Oğlum Kur’an-ı Kerim okur, namaz kılardı. Oğlumun dönüşü için adak adadım. Oğluma kavuştuğumda 7 gün 7 gece beraber yatıp onu kucağımdan ayırmayacağım. İnşallah bu hayalim gerçekleşir.” diye konuştu.

‘OĞLUMUN KOKUSUNU ÖZLEDİM’

Dağa 15 yaşında kaçırılan oğlu Vahit için eyleme katılan anne Necla Çur, 4 yıldır göremediği oğluna kavuşma hayaliyle oturma eylemini sürdürdüğünü belirtti.

7 çocuk annesi Çur, oğluna büyük özlem duyduğunu, evladına kavuştuğunda çok mutlu olacağını dile getirdi.

Psikolojilerinin bozulduğunu, evde düzenlerinin kalmadığını kaydeden Çur, “Başımıza büyük bir felaket geldi. Oğlumun dönüşünden başka bir şey istemiyorum. Yeter ki oğlumu yeniden göreyim. Oğlumun kokusunu özledim. Kardeşleri de büyük hasret yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

‘ONU GÖRÜRSEM, SARILIRIM, KOKLARIM’

7 çocuk annesi Fatma Akkuş, 4 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan kızı Songül için eyleme katıldığını, evladının yolunu gözlediğini söyledi.

Gözyaşları içinde kızına hasretini dile getiren Akkuş, “Onu görürsem sarılırım, koklarım, kucaklarım, evimin çiçeği yaparım. Yeter artık, dayanamıyorum. Gücümüz tükendi.” şeklinde konuştu.

Songül’ün ikiz kardeşi Birgül’ün psikolojik tedavi gördüğünü ifade eden Akkuş, kızının, kaçırılan kardeşinin elbiseleri ve fotoğrafıyla uyuduğunu belirtti.

‘OĞLUMA KAVUŞURSAK DÜNYALAR BİZİM OLUR’

4 yıl önce 15 yaşında dağa kaçırılan oğlu Özkan için eylem yapan baba Süleyman Aydın, oğlunun polis ya da asker olma hayali kurduğunu ifade etti.

Oğlunun polis üniformasıyla çekilmiş fotoğraflarının bulunduğunu anlatan Aydın, evladının dağa kaçırılmasıyla hayallerinin de çalındığını söyledi.

“Oğluma kavuşursak dünyalar bizim olur. Annesinin duygularını anlatamam zaten. Annesi, ismi dahi söylendiğinde bayılıyor. Eşim oğlumun hasretiyle yanıp tutuşuyor.” diyen Aydın, oğlunun en çok içli köfte ve kuru fasulye sevdiğini, bu nedenle bu yemekleri yemediklerini, evde pişirmediklerini kaydetti.

 

 

Aydın, evladına kavuşmak istediğini sözlerine ekledi.

ANNELERE DESTEK ZİYARETLERİ

Diyarbakır’da çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden annelerin HDP önündeki oturma eylemi devam ederken, ailelere destek ziyaretleri de sürüyor. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu ile Türkiye Hokey Federasyonu Genel Başkanı Sadık Karakan ve bir grup milli sporcu, ailelere destek ziyaretinde bulundu.

‘TÜRKİYE BU SESE DUYARSIZ KALMAYACAKTIR’

Annelerin arasına oturarak onların dertlerini dinleyen KADEM Genel Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, annelerin bu feryadının en kısa zamanda dinmesini umut ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Allah yardımcıları olsun, biz de bu acılarını ve hasretlerini paylaşmak için onların yanında olduğumuzu söylemek için geldik. Çok fazla konuşacak bir şey yok, burada olduğumuzu söylemek için geldik. En kısa zamanda annelerin bu feryadının dinmesi için dua ediyoruz. Eminim ki tüm Türkiye’deki insanlar bu sese duyarsız kalmayacaktır.”

MİLLİ SPORCULAR DUYGUSAL ANLAR YAŞATTI

Türkiye Hokey Federasyonu milli sporcularının annelerle kucaklaması duygusal anlar yaşattı. Türkiye Hokey Federasyonu Genel Başkanı Sadık Karakan ise çocukları kaçırılan ya da kandırılan annelerin yanında olmak, onların bu haklı ve meşru eylemlerine destek vermek için geldiklerini söyledi. Karakan,”Çocukları kaçırılan ya da kandırılan annelerimizin yanında olmak onların bu haklı ve meşru eylemlerine destek vermek için geldik. PKK bir terör örgütüdür ve şu an annelerimizin kapısında beklediği parti her ne kadar yasalarımıza göre legal bir parti görünümünde olsa dahi maalesef PKK terör örgütünün siyasi kanadıdır. Bunu böyle görüyor ve yorumluyoruz” dedi.

‘Oğluma kavuşursak dünyalar bizim olur’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!