Öğrenciler yeni eğitim-öğretim yılına ‘merhaba’ dedi

2019-2020 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 18 milyon öğrenci için ilk ders zili bu sabah çaldı.

Öğrenciler yeni eğitim-öğretim yılına ‘merhaba’ dedi

18 milyon öğrenci yeni eğitim-öğretim yılına merhaba dedi. Bu sene Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni düzenlemeleri de yürürlüğe girecek. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında ilk kez ara tatil takvimi uygulanacak. Öğrenciler kasım ve nisan aylarına 1’er hafta ara tatil yapacak.

Yeni takvime göre, ilk ara tatil 18-22 Kasım tarihlerinde. İlk dönem 17 Ocak Cuma günü sona erecek. Öğrenciler, 20-31 Ocak tarihleri arasında yarıyıl tatil yapacak. 3 Şubat’ta başlayacak ikinci dönemin ara tatili ise 6-10 Nisan arasında. Okullar 19 Haziran 2020’de kapanacak.

Ara tatillerde öğrenciler belirlenen temaya uygun eğitimsel ve sosyal faaliyetlere katılacak. Öğretmenler ise okullarda hizmet içi eğitimlerini tamamlayacak.

Okullarda bu yıl ilk kez uygulanacak bir diğer değişiklik, kantinlerde okul gıdası uygulaması. Kalori, doymuş yağ, şeker ve tuz içerikleri açısından belirli kriterlere uygun yiyecek ve içeceklerin ambalajına “okul gıdası logosu” basılacak. Okul kantinlerinde okul gıdası logosu olmayan yiyecekler satılamayacak.

Okul servislerinde güvenlik önlemlerinin artırılmasına ilişkin yönetmelik ise bir yıl daha ertelendi. Servis araçlarına eksikliklerini tamamlamaları için verilen süre 2020 Eylül’üne kadar uzatıldı.