‘Öğretmene şiddeti önleyecek yasa derhal hazırlanmalı!’

Mersin’de Vali Şenol Engin İlkokulu’nda sınıf öğretmeni Nigar Özçelik’in öğrenci velisi tarafından şiddete maruz kalması okul önünde protesto edildi. ‘

‘Öğretmene şiddeti önleyecek yasa derhal hazırlanmalı!’

Eğitim yalnızca okul çanta kitap değildir. Öğretmenler eğitimin başat ögesidir. Eğitim insan unsuru üzerinden başarıya ulaşabilir; temeli insanların yaptığı insan için eylemdir. Eğitim öğretim yılı açıldı ancak öğretmenlerin sorunları konuşulmadı; unutturuldu. Öğretmene şiddet ise tüm hızıyla sürüyor.


Mersin’de koridor nöbetçisiyken bir öğrenciyi sınıfa girmesi konusunda uyaran sınıf öğretmeni Nigar Özçelik, sonraki gün (27 Eylül 2019) okula gelen öğrencinin babası tarafından darp edildi. Yaralanan Özçelik, ambulansla Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmış, şüpheli, Mezitli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı.

Mezitli ilçesindeki Vali Şenol Engin İlkokulu önünde bir araya gelen Eğitim Sen, Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim Bir-Sen üyeleri, öğretmen Nigar Özçelik’in bir veli tarafından şiddete uğramasına tepki gösterdi.

Açıklamaya veliler ve öğrenciler de katıldı.

Okul önünde bir araya gelen eğitim emekçileri adına konuşan Türk Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Metin Ercan, bu saldırıların öğrencileri olumsuz etkilediğini belirterek “Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir” dedi.

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar ise kamu çalışanlarına yönelik yapılan saldırılarla ilgili caydırıcı cezaların olması gerektiğini belirterek, “Okullar eğitim ve öğretim yuvalarıdır. Şiddetin girmemesi gereken alanlardır. Bu sorumsuz velinin okulda öğretmene ve öğrencilere yaşattığı travmanın bir bedeli olmalıdır. Artık okullarda öğrenciye soru sormaya, yerine otur demeye, yerini değiştirmeye korkuyoruz. Öğretmene hakaretin ve şiddetin bu kadar çok olduğu bir ortamda başarı beklemek hayal olur. Ruh sağlığı bu tür insanlara ağır cezalar verilmeli ki bir daha öğretmene hiç kimse şiddet uygulamaya cesaret etmesin” diye konuştu.