Öğretmenler mikrofonu açık unutup öğrenciler ve velilere küfür etti

Cağaloğlu Lisesi'nde görev yapan iki öğretmenin velilere ve öğrencilere küfür ettikleri konuşmaya ait olduğu iddia edilen ses kaydı ortaya çıktı. Veliler suç duyurusunda bulundu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olayla ilgili inceleme başlattı.

Öğretmenler mikrofonu açık unutup öğrenciler ve velilere küfür etti

İstanbul'un en köklü okullarından Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde, iki öğretmen arasında geçtiği iddia edilen konuşmada, öğretmenlerin, öğrenciler ile velileri hakkında kullandığı ifadeler dikkat çekti.

VELİLERE KÜFÜR ETTİ

İndependent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, online ders sonrasında mikrofon açık unutuldu. İki öğretmen arasında geçen konuşma bir öğrenci velisi tarafından kaydedildi.

Kayıt altına alınan konuşmalarda, okulda matematik öğretmeni olarak görev yapan H.Ş. ile İngilizce öğretmeni M.U., öğrenci velileri hakkında sinkaflı küfürler etti. H.Ş., M.U. adlı meslektaşına dersleri çok kapsamlı anlatmaması yönünde tavsiyelerde bulundu.

'DERSİ TEKNİK ANLAT, HEPSİNİN EVDE HOCASI VAR' 

170 yıllık tarihi olan ve lise giriş sınavında ilk 5 bine girebilen öğrencilerin kayıt yaptırdığı okulda görev yapan H.Ş., öğrencilerin hepsinin evde özel hocası olduğunu ileri sürerek, meslektaşı M.U.'ya dersleri teknik ve üstten anlatmasını söyledi.

H.Ş. şu ifadeleri de kullandı: 

"Ben dersi anlatırken çocuk salak salak yüzüme bakıyor, sonra bir ödev veriyorum bakıyorum ki benden iyi çözmüş soruları, çünkü bunların hepsinin evde özel hocası var."

‘BU VEKİLLER MONŞERLER’

H.Ş.'nın tavsiyelerinin ardından İngilizce öğretmeni M.U. da şu sözleri kayıtta yer aldı:

"Benim esas görevim İngilizce öğretmek değil, bu veliler monşerler."

VELİLERDEN SUÇ DUYURUSU

Öğretmenlerin konuşmaları sırasında alındığı iddia edilen ses kayıtlarının ardından öğrenci velileri, öğretmenler H.Ş. ve M.U. hakkında suç duyurusunda bulundu. Veliler, H.Ş. ve M.U.'nun hakaret, sövme ve eğitim-öğretim hakkının engellenmesi suçlarını işlediğini ileri sürdü ve iki öğretmenin tedbiren görevden alınmasını talep etti.

İL MİLLİ EĞİTİM İNCELEME BAŞLATTI

Veliler, ses kaydıyla ilgili İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de başvurarak öğretmenler hakkında şikayetçi oldu.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, öğretmenler hakkında inceleme başlatıldı.