Okullardan toplanan İdlib bağışları İHH vakfının hesabına yatmış!

Okullarda İdlib için toplanan yardım paralarının hükümete yakınlığıyla bilinen İHH hesabına yatırıldığı iddia edildi.

Okullardan toplanan İdlib bağışları İHH vakfının hesabına yatmış!

Milli Eğitim Bakanlığı ve AFAD’ın 2 ayrı “İdlib’e yardım kampanyası” düzenleyerek okullarda çocuklardan zarf içerisinde para topladığı ve toplanan paraların AKP’ye yakınlığı ile bilinen İHH vakfının hesaplarına yatırıldığı iddia edildi.

gazzetta9.com’dan Celal Eren Çelik’in paylaştığı belgelere göre Milli Eğitim Bakanlığı okullara Kaymakamlık ve ilçe milli eğitim müdürlükleri vasıtası ile bir “Emir” gönderdi. İçişleri Bakanlığı’nın 16.01.2020 tarih ve 54145524-95203.14.02/9611 sayılı “Emir” yazısı ile kaymakamlıklara, kaymakamlıklardan da ilçe milli eğitim müdürlükleri vasıtası ile okullara bir talimat gönderildi.

Talimatta okullarda bu kampanya için komisyon kurularak,bu komisyon eli ile gönüllülük esasına dayalı biçimde öğrencilere dağıtılacak zarflar ile bağış toplanması ve toplanan bu bağışların AKP’ye yakınlığı ile bilinen İHH isimli vakfın Ziraat Bankası Fatih Şubesi hesabına ilçe ve okul ismi belirtilerek yatırılması istendi.

Bankaya yatırılacak bağışlar karşılığı alınan makbuz ve komisyon tutanağının da okullarda muhafaza edilmesi ve makbuzun bir örneğinin de 21.02.2020 Cuma günü saat 16.30’a kadar ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri din öğretimi şubesine elden teslim edilmesi istendi.