Ölen ünlü işadamıyla ilgili yeni iddia: Virüs paradan bulaştı

İzmir’de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren mobilya sektörünün tanınan isimlerinden Süleyman Avinca’nın virüsü paradan kaptığı iddia edildi. Uzmanlar virüsün para üzerinde uzun süre canlı kalabildiğini doğruladı.

Ölen ünlü işadamıyla ilgili yeni iddia: Virüs paradan bulaştı

İzmir’de yıllardır hizmet veren Minella Mobilya’nın sahibi işadamı Süleyman Avinca, bir süredir Kovid-19 nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Avinca ailesi ve kardeşleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Yeni Asır’ın haberine göre, plazma tedavisi de yapılan ancak buna rağmen kurtarılamayan Avinca’nın korona virüsü paradan kaptığı ve bu şekilde hastalandığı iddia edildi. Bu iddia kesinlik kazanmazken, akıllara virüsün paranın üzerinde ne kadar canlı kalabildiği sorusu geldi.

BİLİM KURULU ÜYESİNDEN ‘PARA’ UYARISI

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, parada uzun süre virüs kalabildiğinin bilindiğini kaydetti. Yeni Asır’a konuşan Özlü, “Para üzerinde kalan virüsü, elle elledikten sonra ağıza götürmek mümkün. Bunu yapmamak lazım. Bizim insanımızın alışkanlığı, para sayarken parmaklarını ağzına götürmek. Hiç de hijyenik olmadan yapılan bu hareketle virüs kapılması ihtimali her daim var” dedi.
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel de, paraların üzerinde çok sayıda virüs barındığına dikkat çekerek, “Cebinizden çıkardığınız parayı sayarken, parmağınızı ağzınıza götürüp tekrar para saymak ve bunu tekrarlamak virüsü kapmak demektir” ifadelerini kullandı.