featured

Atatürk heykeli kaldırılacak mı? Muamma sürüyor…

service

Oltu hükümet meydanında yapılacak düzenleme nedeniyle, meydanda bulunan ve Atatürk anıtının bir parçası olan Atatürk heykelinin kaldırılmasının planlandığı belirtildi.

Veryansın TV

Erzurum’un en büyük ilçesi Oltu’daki hükümet meydanında yapılacak düzenleme nedeniyle, meydanda bulunan ve Atatürk anıtının bir parçası olan Atatürk heykelinin kaldırılmasının planlandığı belirtildi. Kaldırılacak olan heykelin yerine yenisinin konulup konulmayacağı ya da nereye taşınacağı ise belli değil.

Oltu kamuoyunda tepki çeken olayla ilgili, Veryansın Tv’nin ulaştığı kaymakamlık yetkilileri, hükümet meydanında bir düzenleme yapılacağı bilgisini doğruladı. Meydanda heykel dışında bir Atatürk büstü bulunduğunu belirten yetkililer, Atatürk heykeliyle ilgili kararı Oltu Kaymakamı’nın vereceğini söyledi. ‘Yeni Atatürk büstü yapıldığı için Atatürk heykelinin başka bir yere taşınması düşünülebilir’ diyen yetkililer, kaldırılan heykelin yerine yenisinin dikilip dikilmeyeceğiyle ilgili bir plan olmadığını belirttiler.

Meydandaki Atatürk anıtı

OLTULULARDAN HEYKEL DİLEKÇESİ

Öte yandan heykelin kaldırılacağı yönündeki söylentiler ilçede tepkiyle karşılandı. Hatta bu konuda kaymakamlığa dilekçe veren Oltulular heykelin muhafaza edilmesi aksi taktirde heykelin kendilerine teslim edilmesini talep etti.

Selçuk Ulusoy adına verilen dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Oltu hükümet meydanında yapılacak olan düzenleme çalışması sebebiyle, bu meydanda bulunan Atatürk anıtının bir parçası olan Atatürk heykelinin yerinden kaldırılmasının planlandığını ve kaldırılacak olan heykelin talipli olan bir yere hibe edilmesinin düşünüldüğünü öğrenmiş bulunmaktayım.

Malumlarınız olduğu üzere, ilçemiz, vatanın pek çok köşesi gibi işgal görmüş ve ancak onların tamamından daha çetin ve daha nadide bir mücadele ile adını tarihe şerefle yazdırmış bir vatan toprağıdır.

Tüm millet ve memleketin en çaresiz zamanlarında, yılgınlığa mahal vermeden mücadeleye girişen ve mücadelenin en düzenli ve en doğru yolunu akıl edip Oltu Şura Hükümetini kuran, mücadelelerini her türlü imkânsızlık ve zorluğa rağmen zaferle sonuçlandıran ve Türkiye Büyük Millet Meclisine ilhak eden büyüklerimiz bu şerefi hatıralarında şöyle tarif etmişlerdir.

“…17 mayısta kürsüye davet edildiğimde, meclis Başkanı Mustafa Kemal Paşa ile meclisin sürekli alkışları arasında el sıkıştıktan sonra, bir konuşma yaparak, 40 yıl düşman işgalinde 2 yılda düşmanlarla Anavatan dışında mücadele eden Oltu’nun Türkiye’ye ilhakından duyduğum sevinci belirtip,Oltu adına teşekkürlerini sundum.Konuşmamı yapıp yerime dönünceye kadar alkış devam etti. Bu tezahürat şahsıma değil,42 sene ayrı yaşadığı vatanın bir parçasına, Oltu’ya kavuşma sevinç ve heyecanıydı. Ancak bu mesut günde Oltu Halkını temsil şerefi bana nasip olmuştu…” (Yasin Haşimoğlu Hayat ve hatıralarından 16.sayfa)

TARİHE BÖYLE GEÇMEK İSTEMİYORUZ

Şahsım ve tüm Oltulular ve Oltu çukuru olarak tarif edilen coğrafi alanın çocukları, devlet kurmuş, esaretten kurtulmuş ve devleti ile TBMM ilhak etmiş bir toprağın çocukları olmak şerefini bizzat Yasin Haşimoğlu beyefendinin tarif ettiği yoğunluk ve samimiyetle yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Ve şimdi şehrimizin, nasıl bir gerekçe ile olursa olsun, Atatürk anıtını kaldıran şehir olarak tarihe geçmesine gönlümüz razı değildir.

Şehrimizin mülki amiri olarak, sizlerinde bu hassasiyetlerimizi paylaştığınız malumlarımızdır.

Bu sebeple, öncelikle yapılacak bahçe-meydan projesi içerisinde, mevcut anıtın yeniden konumlandırılmak suretiyle muhafazasının sağlanmasını, bu mümkün görülmez de anıtın meydandan kaldırılması zarureti doğar ise; anıtın gerçek sahibi olan Oltu halkını temsilen şahsıma emanet edilmesini, takdirlerinize arz ve talep ederim. Saygıyla.30.10.2019”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Atatürk heykeli kaldırılacak mı? Muamma sürüyor…

You have to agree to the comment policy.

0 Yorum

 1. 2 sene önce

  Selçuk Ulusoy kaç tane Oltulu’yu temsil ediyormuş soran olmuşmu

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Selçuk Ulusoy Aydın, Atatürkçü, Laik, Demokratik, Cumhuriyetçi Oltuluları temsil ediyor.
  Ki bunlar siz cahil, yobaz, gerici, din istismarcılarının sayısından fazladır.

  Cevapla