Ölüm madenine ‘fay’ kıyağı tartışma yaratmıştı: İliç’teki felaketin ardından görevden almalar…

Erzincan İliç'teki Anagold'a ait altın madeninde yaşanan facianın ardından Jeoloji Mühendisleri Odası, göçen altın madeninin aktif fay hattına kurulduğunu, ancak projenin aktif fay yokmuş gibi hazırlanıp tesisin kurulduğunu bildirmişti. İliç'teki maden faciası sonrası Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda 5 genel müdür yardımcısı görevden alındı.

featured

Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından hazırlanan diri fay hatları haritasındaki ilginç değişim tartışma konusu olmuştu.

Erzincan İliç’teki Anagold maden sahasının tam altından geçen Ovacık fay hattı-Munzur segmenti 2013 yılındaki haritalarda açıkça görülürken 2023 yılında yayınlanan haritada yok olduğu ortaya çıkmıştı.

ÇED raporlarıyla defalarca genişlemesi sağlanan, ihmalleri göz ardı edilen, siyanür sızıntısında dahi sadece 3 buçuk ay kapalı kalan madene “fay” kıyağı geçildiği de anlaşılmıştı.

DİKKAT ÇEKEN GÖREVDEN ALMA KARARLARI

İliç’teki siyanür sızıntısıyla gündeme gelen madende yaşanan felaketin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda dikkat çeken görevden almalar yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda 5 genel müdür yardımcısı görevden alındı.

Karara göre görevlerinden alınan isimler, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Kandemir, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Aydındağ, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Kazım Özgür, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Bayram Arı ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sami Sarıyıldız oldu.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdür Yardımcılığına Ercan Demiryürek, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcılığına da Mehmet Ali Özen atandı.

VERYANSIN TV AYLAR ÖNCE UYARMIŞTI

Veryansın Tv aylar önce maden sahasından yaptığı yayında, siyanür tehdidinin yanı sıra deprem riskini de ortaya koymuş, maden bölgesinden geçen fay hattına dikkat çekmişti.

Sedat Cezayirlioğlu, Avukat İsmail Hakkı Atal ve Serkan Öz, 6 Aralık 2023’te maden sahası önünde açıklamalarda bulunmuştu. Bingöl-Yedisu fay zonunun fay haritasını göstererek, İliç’teki deprem tehlikesine işaret eden Atal, şöyle konuşmuştu:

“Başta Naci Görür olmak üzere bilim insanları diyor ki; burada her an 7’den büyük deprem bekleniyor. Çünkü tam altımızdan fay geçiyor. Eğer şu anda burada deprem olsa hepimiz öldük. Aşağıda işçiler de öldü. 2017’de yapılmış bilimsel çalışma diyor ki; en son 1939’da 7’den büyük deprem olmuştur, yüzyıllık periyotlar maksimum periyotlardır ve yüzyıldan daha kısa bir sürede beklenmektedir. Şu anda 1939 depreminden sonra 84. yıldayız. Bilim insanları her an yıkıcı bir deprem bekliyor burada.”

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

Ölüm madenine ‘fay’ kıyağı tartışma yaratmıştı: İliç’teki felaketin ardından görevden almalar…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!