Ölüyü de ithal ediyormuşuz… Üstelik KDV oranı yüzde 18!

Türkiye'deki tıp fakülteleri, kadavra ihtiyacını büyük oranda ABD'den ithal ederek çözüyormuş. Üstelik maliyetleri çok yüksek. KDV oranı yüzde 18. Konu yargıya taşınınca KDV'nin yüzde 8 olması kararlaştırılmış.

Ölüyü de ithal ediyormuşuz… Üstelik KDV oranı yüzde 18!

İthalata bağımlı hale getirilen Türkiye, ölüyü bile dışardan yüksek maliyetlerle alıyor. Posta’dan Murat Çelik’in bugünkü köşesinde aktardığına göre Türkiye’nin ölü bedebiyle sınavı şöyle:

“Kadavra, yani cansız insan bedeni, tıp eğitiminde çok önemli bir yer tutuyor. Tıp doktorları mesleğe başlamadan önce kadavra üzerinde teşhis ve tedavi çalışmaları yapıyor. Özellikle de cerrahlar… Hastalardan yani bizlerden önce, cansız bedenler üzerinde çalışıyor hekimler. Olması gereken de bu. Kadavra eğitimi olmazsa, canlı insanda mı tecrübe kazanacak tıp doktorları? Ama Türkiye’de ölümünden sonra bedenini kadavra olarak kullanılmak üzere bağışlayan insan sayısı çok az.

Dolayısıyla ciddi bir kadavra ihtiyacı var tıp fakültelerinde. Bu ihtiyaç da ‘ithalat’ yoluyla karşılanıyor. Genelde de Amerika Birleşik Devletleri’nden. Üstelik maliyeti yüksek şekilde… Bütün kadavranın yanı sıra ihtisas alanlarına göre cansız insan vücudunun parçaları ayrı ayrı da ithal ediliyor. İşte bu noktada, ilginç bir detaya ulaştım. Kadavra ithalatında KDV oranı yüzde 18’miş. Bu konuda bir dava açılmış ve mahkeme, ‘kadavranın kdv’sinin yüzde 8 olması gerektiği’ne hükmetmiş. Yani artık kadavra ithal eden tıp fakültelerinin maliyeti bir nebze olsun düşecek.”