Ömer Çelik: Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır

AK Parti Sözcüsü Çelik, Türkiye'nin Azerbeycan'ın yanında olduğunu vurgulayarak, "Azerbaycan, topraklarını müdafaa hakkına sahiptir. Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır. Ermenistan orada işgalcidir." ifadesini kullandı.

Ömer Çelik: Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır
Ömer Çelik: Karabağ bölgesi Azerbaycan toprağıdır

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Parti genel merkezindeki basına kapalı toplantı saat 17.05'te başladı.Toplantı sonrası parti sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları: 

DİYARBAKIR ANNELERİ

Diyarbakır annelerinden Çetin Ailesi evlatlarına kavuştu. İçişleri Bakanlığımız ve yetkili kurumlarımız üstün gayret sarfediyorlar. Erdal Çetin 13 yaşında iken terör örgütü tarafından dağa çıkarılmıştı. Şimdi bu çocuk güzel bir gelecek kurmak için ailesine kavuştu. Her zaman bu kürsüden Diyarbakır annelerinin vicdan nöbetine selamlarımızı gönderiyorum. Bazı muhalefet partilerin bu konuya hiç girmemesi çok dikkatimizi çekiyor. Bu bir vicdan hareketedir. Olur olmaz her konuda söz söyleyen partilerin bu konuda hiçbir şey söylememesi vicdani açıdan kabul edilebilir değildir. Çocuk yaşta dağa götürülen bu çocukların geleceğini kurtarmak için annelerin verdiği mücadeleye en azından biz de sözlerimizle, duruşumuzla destek vermeliyiz. Uluslararası basının birtakım ekstrem olaylarında gösterdiği hassasiyeti bu konuda göstermediklerinin altını çiziyorum. 

ERMENİSTAN'IN SALDIRILARI

Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısını şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Azerbaycan ve Türkiye aynı kadere, geleceğe ve aynı değerlere sahip iki ülke. Ermenistan ateşkesi ihlal etti, barbarca bir saldırıyla soykırımvari saldırıda bulundu. Türkiye olarak sesimizi yükselttik. Cumhurbaşkanımızın mesajı nettir, Türkiye sonuna kadar Azerbaycan'ın yanındadır. Altını çizerek söylüyorum, Azerbaycanlı kardeşlerimiz nasıl istiyorsa, ne şekilde istiyorsa, ne kadar istiyorsa Türkiye Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edecektir. 

Uluslararası toplum Ermenistan'ın saldırılarını kınamalıdır. Karabağ toprağı Azerbaycan'ındır. Ermenistan işgalcidir. Ermenistan barışı bozan bir provokasyona imza atmıştır. Ermenistan işgal ettiği toprakları terk ettiği anda sorun çözülür. Minsk grubu 30 yıldır hiçbir meseleyi çözememiştir adeta çözümsüzlüğü sürdürmek şeklinde bir faaliyet göstermektedir

''ERMENİ UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ' İDDİASI TAMAMEN YALAN'

Ermenistan panik içinde, Paşinyan'ın yalanlarına kimse inanmadı. Saflarında savaşan paralı askerler olduğu ve PKK unsurlarıyla yakın bağlantıları olduğu ortaya çıkıyor. Ermenistan başbakanı bunu örtbas etmek için Türkiye'nin oraya cihatçı gruplar gönderdiğini söylüyor. Halbuki oraya yabancı unsurları getiren Ermenistan'dır

POMPEO'NUN YUNANİSTAN ZİYARETİ

ABD’nin tarafsız duruşuna gölge düşüren bir durumdur. Adada sadece Rum tarafının ziyaret edilmesi, Yunanistan’ın 2 defa ziyareti, tek yönlü destek açıklamaları bölge barışına hizmet etmez. Müttefiklik ilişkilerimiz açısından yakışıksız bir durum ortaya çıkar. Dengeli politikasına geri dönmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 ABD bir ay süre içinde Yunanistan tarafını iki kez ziyaret etti. Bu ABD'nin tarafsız politikalarına gölge düşürmektedir. Burada Türkiye çok yönlü diplomasiye açık olduğunu defalarca ifade etti. ABD'nin sadece Rum tarafını ziyaret eden, bir ay içerisinde iki kez Yunanistan'a giderek tek yönlü destek açıklaması bölge barışına hizmet etmez, müttefik ilişkilerimiz açısından yakışıksız bir durum ortaya çıkarır. Hem NATO ile ayrıştırma konusunda bir süreç yürütülürken, hem de Türkiye Yunanistan'la diplomasi masasına hazır olduğunu söylemişken, burada tek taraflı olarak Rum tarafını ziyaret edilmesi, Rum tarafının çözümsüzlük politikasına destek anlamına gelmektedir.

Türkiye bir müzakere devletidir, istemezlerse sahada çözeriz.Hak ve menfaatlerimizi koruma politikasından dönmeyiz

KOBANİ OLAYLARI SORUŞTURMASI

Bir isyan çağrısıyla 37 vatandaşımız hayatını kaybetti. "PKK terör örgütü değildir" diyenler, o gün açıkca isyan çağrısı yaptılar. Bu dünyanın her yerinde suçtur. Öylesine zavallı bir düşünce var ki, teröre destek veriyor demokrasiden bahsediyor. "PKK terör örgütü değildir" demek hukuk devletine sabotaj girişimidir. Tek tek dosyaları bilemeyiz bu yargının işi. Yargı süreci hukuka uygun olarak devam ediyor.

'ÇİN'LE AÇIK, ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ'

Çin'in Sincan Uygur özerk bölgesinde keyfi tutuklamalar herkes tarafından yakın bir şekilde takip ediliyor. Yurt dışında yaşayan Uygurların dönmeye zorlanmaları yakından takip ettiğimiz konular. BM ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılması ve çok kurumun gerçekleştirdiği raporlar bu konuda kaygı duymamız gereken tespitlere sahiptir. Uygur Türklerinin durumuyla yakından ilgileniyoruz. Türkiye insan haklarına saygı gösterilmesine, dini inançlara saygı gösterilmesiyle ilgili sürekli çağrı yapıyor. Bu konudaki tek arzumuz Uygur Türklerinin Çin'de refah ve huzur içinde yaşamalarıdır. Uygur meselesinin şeffaflık ve işbirliği şeklinde ele alınmasını arzuluyoruz. Türkiye, Çin'in egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gösteriyor, aynı şekilde Çin'in terörle mücadelesine de saygı gösteriyor. Teröristlerle masumlar arasında çok ciddi bir ayrım yapılması gerekiyor. Bu konuda Çin tarafıyla açık bir dille, şeffaflıkla meselenin çözülmesi noktasında çalışmalarımız, diyaloglarımız sürecek. Bu konudan büyük bir üzüntü duyduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz.

'ERMENİSTAN PANİK İÇİNDE YALANLARLA ÖRTBAS ETME ÇABASINDA'

Ermenistan tarafı panik içerisinde. Ermenistan saflarında savaşan paralı askerler olduğu, PKK unsurlarıyla yakın bağlantılar olduğu ortaya çıkıyor. Ermenistan Başbakanı bunu örtbas etmek için Türkiye'nin oraya cihatçı gruplarının gönderdiğini söylüyor. Bu yalana kimse inanmadı, CHP'deki bir yetkili hariç kimse itibar etmedi. Olay başladığından beri en büyük motivasyonu dünyadaki herkesi arayıp kışkırtma çabaları var. Orada Azerbaycan toprağını işgal eden kendisi değilmiş gibi bütün herşeyi Türkiye'ye atıyor. Türkiye F-16'sının Ermenistan'a ait bir uçağı düşürdüğü haberini yaydılar. Bu tamamen yalandır. Bu asıl gündemi örtmek için yapmaya çalışıyor. Esas herkesin merak ettiği şey şu Ermenistan Başbakanı, Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanlığı bütün bu yalanları panik içerisinde yayarak neyi örtbas etmeye çalışıyor?