Önce dolar almış, sonra operasyon yapmış… Zekeriya Öz’ün milyon dolarlık para trafiği

FETÖ'cü eski savcı Zekeriya Öz'ün banka hesaplarında 18 ayda 10 milyon doların üzerinde para hareketliliği yaşandığı ortaya çıktı. Ayrıca Öz'ün kritik FETÖ operasyonları öncesi kur artışını hesap ederek dolar aldığı da öğrenildi.

Önce dolar almış, sonra operasyon yapmış… Zekeriya Öz’ün milyon dolarlık para trafiği

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’den kaçan FETÖ’cü firari eski savcı Zekeriya Öz’ün Almanya’nın Speyer kentindeki Ren Nehri yanındaki lüks villada kaldığı öne sürülmüştü. Zekeriya Öz’ün savcı olarak görev yaptığı dönemdeki mal varlığı ve banka hesap hareketlerine ulaşıldı.

Uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti ile ilişkisi mercek altına alınan soruşturmada, Zekeriya Öz’ün Bursa’da biri kendi üzerine, 3’ü eşinin üzerine kayıtlı toplam 4 evi çıktı.

Habertürk muhabiri Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre, soruşturmada tüm bankalara yazı gönderilerek, Zekeriya Öz ile ilgili açılan hesapların dokümanları ve hesap hareketleri de istendi. Banka hesap dökümleri normal görünürken, gelen bir yatırım hesabındaki hareketlilik ise dikkat çekti. Zekeriya Öz’ün milyon dolarlık yatırım hesabı olduğu ortaya çıktı.

10 MİLYON DOLARI AŞKIN PARA AKIŞI

Zekeriya Öz, 17-25 Aralık operasyonlarından 7 ay önce 57 bin dolar satın alarak ilk işlemini yapmış. 18 ay devam eden hesap hareketlerinde 10 milyon dolar üzerinde para akışı olduğu belirlendi. Zekeriya Öz’ün yurt dışına çıkış işlemleri de incelemeye alındı.

Zekeriya Öz’ün, 17 Aralık operasyonundan bir gün önce 800 bin liralık dolar satın aldığı da ortaya çıktı. Öz, 25 Aralık operasyonundan bir gün önce de 850 bin liralık dolar satın almış.

KAÇMADAN ÖNCE HESABINI BOŞALTTI

Bir başka dikkat çeken ayrıntı da Zekeriya Öz’ün hesabını boşalttığı tarih… Görevden alınmadan bir ay önce hesabını boşalttığı görülen Zekeriya Öz, 8 ay sonra ise yurt dışına kaçtı.

KRİTİK OPERASYONLAR ÖNCESİ DOLAR ALMIŞ

Zekeriya Öz’ün milyonluk hesap hareketlerini avukat Zekeriya Çetin yorumladı. Bir savcının 2013’te maaşının 7 bin lira olduğunu vurgulayan avukat Çetin “Hakim ve savcılar birinci sınıf olanlar yaklaşık 7 bin lira aylık ücret alıyorlardı. O yıllarda eşi de hakim savcı olsa dahi bu denli yüksek miktarlı dolar satın alma ihtimali yoktur. O dönem bu tür özellikle etkili makamlarda bulunan kişiler ayrıca kanunsuz işlere bulaşmış olma ihtimalleri yüksektir” dedi.

Çetin, Öz’ün kritik operasyonlar öncesinden dolar satın alması için de “17-25 Aralık operasyonları ile sansasyonel birtakım olayların gerçekleşebileceğini ve doların artacağını düşünerek yüksek miktarda dolar satın almıştır” diye konuştu.