‘Önce kardeşini kaçırdılar, sonra ağabeyini şehit ettiler’

Diyarbakır'da, PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını için HDP binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin sayısı 56'ya ulaştı. Şemdinli'den gelen Necibe Çiftçi, 'Oğlum olan 4 çocuk babası Sami, teröristlere destek vermediği için PKK'lılar tarafından çocuklarının gözleri önünde kaçırıldıktan sonra şehit edildi. Bir çiftliğe götürüp, elini kolunu bağlayıp öldürmüşler. Önce kardeşini kaçırdılar, sonra gelip, ağabeyini şehit ettiler' dedi. 

‘Önce kardeşini kaçırdılar, sonra ağabeyini şehit ettiler’

Diyarbakır‘da, terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirttikleri çocuklarının bulunmasını isteyen aileler, HDP binası önündeki oturma eylemini 67’nci günde de sürdürdü.

Vatani görevi için usta birliğine giderken, 2 Ekim 2015’te Tunceli Pülümür’de, teröristlerce kaçırılan oğlu Müslüm (24) için 5 Eylül’de oturma eylemine katılan Songül Altıntaş, “Ne yapacaklar çocuklarımızı? Çocuklarımızın onlara bir zararı olmadı. Bizim de onlara bir zararımız olmadı. Biz eylem yapıyorsak evladımızı istiyoruz. Evladımızı bize versinler, biz de buradan kalkıp gidelim. PKK’dan çocuğumuzu istiyoruz, yeter artık” diye konuştu.

AİLE SAYISI 56 OLDU

HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapan aile sayısı 56’ya çıktı. 8 çocuk annesi Necibe Çiftçi, 5 yıl önce, 16 yaşındayken kaçırılan oğlu Rojat (21) için Hakkari’nin Şemdinli ilçesinden gelerek, oturma eylemine katıldı.

PKK’LILAR BİR OĞLUNU ÖLDÜRDÜ, BİR OĞLUNU KAÇIRDI

Necibe Çiftçi, bir oğlunun terör örgütüne destek vermediği için PKK’lılar tarafından kaçırılıp, öldürüldüğünü anlatarak, “Ben çocuğum için buraya geldim. Çocuğumu 5 yıl önce, 16 yaşındayken kaçırdılar. HDP önüne geldim çocuğumu bulmak için. Çocuğumuzu HDP kaçırdı. 2017 yılında büyük oğlum olan 4 çocuk babası Sami, teröristlere destek vermediği için PKK’lılar tarafından çocuklarının gözleri önünde kaçırıldıktan sonra şehit edildi. Bir çiftliğe götürüp, elini kolunu bağlayıp öldürmüşler. Önce kardeşini kaçırdılar, sonra gelip, ağabeyini şehit ettiler” dedi.

EYLEM NASIL BAŞLADI?

Hacire Akar, 21 Ağustos’ta kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyip, 1 gün sonra, partinin Diyarbakır binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar’ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül’den itibaren HDP önünde oturma eylemine başladı. Eylem, 67’nci günde de 55 aile tarafından sürdürüldü.